Nietzsche. Analityk nihilizmu kulturowego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 09:45
Opublikowano właśnie 13. tom dzieł wszystkich niemieckiego filozofa Fryderyka Nietzschego. Zawiera on nieznane do tej pory w Polsce notatki myśliciela z lat 1887 – 1889, ostatniego świadomego i twórczego okresu jego życia
Audio
  • Nietzsche. Analityk nihilizmu kulturowego/Audycję prowadzili Dorota Gacek i Witold Malesa (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Fryderyk Nietzsche
Fryderyk NietzscheFoto: Wikipedia/Gustav-Adolf Schultze

Do tej pory ukazywały się w Polsce jego dzieła opublikowane, a pozostało prawie pięć tysięcy stron myśli filozofa, które nie były wydane w całości. Taki cel, przybliżenia wszystkich przemyśleń niemieckiego myśliciela postawili przed sobą członkowie komitetu redakcyjnego: prof. Karol Sauerland, prof. Paweł Pieniążek, prof. Bogdan Banasiak i mgr Artur Lewandowski – którzy byli gośćmi "Sezonu na Dwójkę”.

Podczas audycji zwracali oni uwagę, że wiele pojęć z tłumaczeń Nietzschego z okresu Młodej Polski opisanych jest anachronicznym językiem, zdarzają się też liczne nieścisłości. W najnowszej edycji odczytano poprawnie wiele rzeczy z rękopisów, które wcześniej zapisano z błędami. Zdaniem gości audycji żeby w pełni pojąć myśl, dynamikę, źródło przemian dzieła Nietzschego, należy odczytać jego notatki pośmiertne od samego początku, w pełni. Tylko wtedy można też uwspólnić terminologię filozoficznego znaczenia, odczytania. Do tego potrzebna jest jednak praca zespołu badawczego, która przekracza możliwości jednej osoby.

W opinii Artura Lewandowskiego, Nietzsche jest jednym z ostatnich wielkich myślicieli, który w pełni wyczuwał powagę pytań metafizycznych. – Musimy pamiętać, że on przede wszystkim jest diagnostą i analitykiem nihilizmu kulturowego – podsumował.

Audycję prowadzili Dorota Gacek i Witold Malesa.

pp

Czytaj także

Co łączy bogatych i biednych? Lęk…

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:22
Czego się boimy? Porażki, zagubienia, nieznanego i Innego… długo by wymieniać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Adam i Ewa nie zgrzeszyli"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 12:00
- Oni byli jak dzieci, które przyjmują cukierek od pedofila wbrew zakazowi rodziców - mówił w Dwójce eseista Jerzy Prokopiuk, który wziął udział w dyskusji o znaczeniu grzechu pierworodnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec nudy. Idziemy na film filozoficzny

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 22:00
Kino refleksyjne, pobudzające do myślenia – czy to już filozofia przełożona na język filmowy? Jak odczytywać dzieła Bergmana, Antonioniego czy też Kieślowskiego? W Dwójce dyskutowaliśmy o statusie kina filozoficznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Matka Boska ma twarz Schleiermachera?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 20:00
- Katolicka święta i reformator protestantyzmu. Męskość i żeńskość... Ten obraz ze snu Rahel Varnhagen znakomicie pokazuje problem asymilacji, transgresji - mówi profesor Elżbieta Dzikowska w kontekście książki Hannah Arendt poświęconej właścicielce słynnego romantycznego salonu literackiego w Berlinie.
rozwiń zwiń