Co dalej z polską teatrologią?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 11:45
Być na bieżąco z najnowocześniejszymi trendami, czy nadrabiać zaległości z dziedziny historii teatru? Jak opisywać teatr? Czy kategoria teatru w badaniach naukowych jest jeszcze użyteczna? Na te pytania odpowiadali goście "Sezonu na Dwójkę".
Audio
  • Co dalej z polską teatrologią? (Sezon na Dwójkę)
Scena Teatralna
Scena TeatralnaFoto: Alan Cleaver/flickr cc 2.0

Teoria i praktyka teatralna, podobnie jak cała humanistyka, przebyły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat długą drogę. Specyficzna sytuacja Polski, będącej równocześnie w awangardzie przemian języka teatralnego oraz za, częściowo tylko uchyloną, żelazną kurtyną badań humanistycznych, sprawiła, że polska teatrologia znajduje się dziś w punkcie, w którym konieczna stała pilna refleksja nad rozdysponowaniem ograniczonych przecież sił i środków.

O tym rozmawiali goście dzisiejszego "Sezonu na Dwójkę": prof. Dobrochna Ratajczakowa, prof. dr hab. Małgorzata Sugiera, dr hab. Wojciech Dudzik, i dr Patryk Kencki.

Audycję przygotowali Andrzej Matul i Konrad Szczebiot.

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Grecki teatr to był kocioł

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 19:22
- Mówi się o Ajschylosie, że jak tworzył, to nie był tego świadomy, bo był tak odurzony winem i innymi używkami. Ciężko o tym wspominać na poziomie szkoły podstawowej - mówił w Dwójce prof. Mirosław Kocur, który wziął udział w dyskusji na temat źródeł teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polski – wyspa w morzu ruin

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 16:40
Według świadectwa Stanisławy Mrozińskiej, autorki książki "Teatr wśród ruin Warszawy", stan budynku był wstrząsający. Pierwsze powojenne lata okazały się dla Teatru Polskiego okresem, kiedy stał się on narzędziem i ofiarą historii.
rozwiń zwiń