Polskie Radio
Section05
Eugeniusz Bodo

Ludwik Starski. To jemu zawdzięczamy "Zakazane piosenki" i kołysankę "Ach śpij kochanie"

- Zawarliśmy z Emanuelem Szlechterem układ, zgodnie z którym będziemy na zmianę wykorzystywać Księżyc w swoich piosenkach. Muszę podkreślić, że był to pierwszy podział Księżyca między ludzi w historii - żartował w audycji Polskiego Radia z 1959 roku Ludwik Starski. Dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy, autor tekstów licznych przebojów zmarł dokładnie 40 lat temu, 29 lutego 1984 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Ludwik Starski Allan Starski FILM MUZYKA Eugeniusz Bodo II RP PRL

Tadeusz Olsza. Gwiazda warszawskich przedwojennych kabaretów

3 grudnia 1895 roku urodził się Tadeusz Olsza. Był jednym z najpopularniejszych artystów kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego, znanym ze swoich umiejętności tanecznych, zabawnych monologów i piosenek. Zapamiętany został również jako zdolny aktor, współpracujący między innymi z warszawskim teatrem "Syrena" i Teatrem Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne FILM kabaret Morskie Oko aktorzy Warszawa Eugeniusz Bodo Loda Halama Mieczysława Ćwiklińska Ludwik Sempoliński

Adam Aston. Twórca szlagierów, które śpiewała cała przedwojenna Polska

17 września 1902 roku w Warszawie urodził się Adam Aston, jeden z najpopularniejszych wokalistów dwudziestolecia międzywojennego. Był autorem licznych sentymentalnych tang, a także słynnej piosenki "Ach, jak przyjemnie", wykonywanej między innymi przez Eugeniusza Bodo i Irenę Santor. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy HISTORIA II wojna światowa Monte Cassino MUZYKA II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne Eugeniusz Bodo Irena Santor

Loda Niemirzanka - "niezastąpiona w rolach rozkosznych kobieciątek".

14 sierpnia 1984 roku w Londynie zmarła Loda Niemirzanka. Obecnie zapomniana, w drugiej połowie lat 30. była znaną aktorką. Popularność zdobyła przede wszystkim dzięki roli niesfornej, roześmianej nastolatki, w którą wcieliła się w komedii Konrada Toma "Ada! To nie wypada!".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA aktor aktorzy FILM komedia Dwudziestolecie międzywojenne kino KULTURA II wojna światowa Eugeniusz Bodo Polskie Państwo Podziemne

"Jego ekscelencja subiekt" - przedwojenna komedia z gwiazdorską obsadą

7 kwietnia 1933 roku odbyła się premiera filmu "Jego ekscelencja subiekt" Michała Waszyńskiego. W rolę charyzmatycznego sprzedawcy wcielił się sam Eugeniusz Bodo - wybitny aktor, który w czasach międzywojennych był jedną z największych gwiazd polskiego kina. Jego ukochaną zagrała natomiast Ina Benita - Polka o niezwykle burzliwym i tajemniczym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Eugeniusz Bodo aktorzy przedwojenna Warszawa II wojna światowa NKWD sowieckie obozy pracy kino FILM

"Qui Pro Quo" - najpopularniejszy kabaret dwudziestolecia międzywojennego

- Było bardzo wielu artystów, którzy właśnie od tej scenki zaczynali swoją wspaniałą, wielką karierę. Eugeniusz Bodo, który przedtem oczywiście grywał, swoją popularność ugruntował tutaj – mówił Tomasz Mościcki, dziennikarz i krytyk teatralny, autor książki "Kochana stara buda. Teatr Qui Pro Quo" w Polskim Radiu w 2008 roku.
Zobacz więcej na temat:  kabaret Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa Julian Tuwim Antoni Słonimski Marian Hemar Hanka Ordonówna Eugeniusz Bodo Mieczysław Fogg Stefan Jaracz

"Weekend kulturalny": Spektakl "Obywatel Junod" - tragiczne losy Eugeniusza Bodo

29 listopada 2022 r. Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w Teatrze Syrena w Warszawie sztukę teatralną "Obywatel Junod" w reżyserii Jakuba Kornackiego. Spektakl prezentowany w ramach Teatru Pełnego Pamięci, podejmuje wielowątkową historię śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego Eugeniusza Bodo. Gościem Mai Kluczyńskiej był Jakub Kornacki, reżyser i scenarzysta spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Eugeniusz Bodo

Amant, śpiewak, więzień NKWD. Czy Eugeniusz Bodo stał się ikoną polskiej popkultury?

O tym wszechstronnie uzdolnionym aktorze, którego śmierć przez dekady stanowiła zagadkę, powstało już kilka książek biograficznych. Jest stale obecny w prasie, radiu i telewizji: piosenkarskie evergreeny z jego repertuaru wciąż goszczą na falach eteru, nierzadko sięgają po nie wykonawcy współcześni, filmy z udziałem artysty oklaskują zaś kolejne generacje Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tomasz Zapert Eugeniusz Bodo kino

Eugeniusz Bodo: tragiczny koniec największego amanta polskiego kina

Był jednym z najpopularniejszych przedwojennych polskich aktorów: przystojny, dowcipny, utalentowany. Kobiety za nim szalały, a filmy z jego udziałem biły rekordy popularności. Jego świetną karierę przerwała wojna: uciekając przed totalitaryzmem niemieckim, stał się ofiarą totalitaryzmu sowieckiego. Temu poświęcony jest spektakl "Obywatel Junod", który miał premierę w Gdańsku, a w nowym sezonie ma być pokazany także w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA TEATR premiera Eugeniusz Bodo IPN Warszawa Gdańsk Marta Piasecka Trójka