REKLAMA

"Nicpoń" może pomóc polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 08:00
– Jeśli będziemy umieli lepiej się komunikować, zbudujemy nie tylko prawdziwą wspólnotę, ale też staniemy się bogatszym społeczeństwem – mówił w Dwójce Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje uroczystą galę 21 lutego – w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.
Audio
  • Krzysztof Dudek i Wojciech Kościelniak opowiadają o Gali Języka Ojczystego w Teatrze Polskim w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Opery Rary, opowiada o pierwszym w tym roku koncercie z tego cyklu (Poranek Dwójki)
Nicpoń może pomóc polskiej gospodarce
Foto: Glow Images/East News

W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o "Klasyce na medal", czyli widowisku teatralnym, które w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Spektakl to coroczne wydarzenie kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych", organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Krzysztof Dudek, dyrektor tej instytucji, powiedział, że wszystko zaczęło się od spotkania z Radą Języka Polskiego.

– Okazało się, że jest potrzeba podjęcia działań popularyzujących nasz język, przypominających o jego ogromnym bogactwie – opowiadał. – Ta akcja ma również na celu przeciwdziałanie nadużywaniu obcych słów, które rozpowszechniają się w polszczyźnie wraz z rozwojem nowych technologii. Chcieliśmy pokazać, że równie dobrze można komunikować się w języku polskim. Tak powstał pomysł kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w której w nowoczesny sposób staramy się wskazywać nie tylko na słowa nadużywane, lecz także niesłusznie zapomniane, jak "nicpoń" i "ancymon" – dodał.

Krzysztof Dudek mówił o niedawnych badaniach, według których jednym z podstawowych problemów polskiego rozwoju gospodarczego i społecznego jest to, że nie umiemy się ze sobą komunikować. – Nie mamy do siebie zaufania. Te wskaźniki są najniższe w Europie – zauważył dyrektor NCK. – Nie będziemy mogli zaś się komunikować, jeżeli nie będziemy mieli narzędzi. Jednym z nich jest język. Nie chodzi więc tylko o to, że polszczyzna to ważne dziedzictwo kultury. To bowiem także niezbędny element do tworzenia wspólnoty, dzięki któremu staniemy się bardziej rozwinięci i bogatsi – powiedział.

"Klasyka na medal" reżyserowana będzie przez Wojciecha Kościelniaka, który w "Poranku Dwójki" opowiadał o swoim pomyśle na to widowisko. – Koncert złożony będzie z fragmentów przedstawień muzycznych, które powstały w różnych teatrach w Polsce – mówił reżyser. – To urywki spektakli, których budulcem była polska literatura. Fragmenty te spróbowaliśmy ułożyć w coś w rodzaju opowieści, powiązać je wspólną myślą, wszystko pod szyldem "Wesela" Wyspiańskiego, które też jest naszym językowym skarbem. Mam więc nadzieję, że ten koncert, służący przede wszystkim dobrze rozumianej rozrywce, pozwoli przyjrzeć się temu, kim jesteśmy – stwierdził.

***

W audycji rozmawialiśmy także z Filipem Berkowiczem, dyrektorem artystycznym Opery Rary, który opowiadał o pierwszym w tym roku koncercie z tego cyklu.
Ponadto w audycji: przegląd prasy, kalendarium i "Piosenka z rekomendacją" - swoją kolejną propozycję przedstawił znakomity gitarzysta Łukasz Kuropaczewski. Nie zabrakło płyty tygodnia.
Audycję prowadził Paweł Sawicki.

mc

Czytaj także

Opera Rara: "Admeto" Händla. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 21:53
Dziś wieczorem zapraszamy na pierwszy w tym roku koncert z cyklu Opera Rara. Wśród gwiazdorskiej obsady: zespól Il Complesso Barocco prowadzony przez Alana Curtisa. Transmisja na antenie Dwójki!
rozwiń zwiń