X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łukasz Borowicz: Mozart kluczem do twórczości Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 11:30
- Mozart był ulubionym kompozytorem Andrzeja Panufnika i to widać w jego partyturach - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz, dyrygent, który z Polską Orkiestrą Radiową i Orkiestrą Konzerthaus nagrał wszystkie dzieła symfoniczne polskiego kompozytora.
Audio
  • Łukasz Borowicz: Mozart kluczem do twórczości Panufnika (Poranek Dwójki)
  • Recenzja koncertu Ewy Pobłockiej w Filharmonii Poznańskiej. Pianistka wykonała Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika (Poranek Dwójki)
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Znalezienie odpowiedniej równowagi między emocjami i strukturą to idea, która przyświecała Andrzejowi Panufnikowi od początku jego kompozytorskiej kariery. Choć sam wielokrotnie podkreślał, że uczucia są dla niego w muzyce najważniejsze, to w budowie swoich kompozycji pozostawał niezwykle zdyscyplinowany. Według Łukasza Borowicza architektura dzieł symfonicznych Panufnika przypomina zapisy nutowe Mozarta.

- Zarówno u Mozarta, jak i u Panufnika, kiedy patrzymy w partytury, widzimy przede wszystkim doskonałą, wręcz geometryczną konstrukcję. Natomiast kiedy słuchamy jego muzyki, do głosu dochodzą przede wszystkim emocje - zwracał uwagę dyrygent Polskiej Orkiestry Radiowej.

Innym przymiotem muzyki Andrzeja Panufnika jest jej niezwykła spójność. Pod tym względem Łukasz Borowicz porównał polskiego kompozytora do Gustava Mahlera. - Obaj należą do grupy twórców, u których od pierwszej postawionej nuty mamy wrażenie, że byli całkowicie sobą. Ich dzieła poznajemy po paru taktach - podkreślał gość Tomasza Szachowskiego.

>>>Zobacz Dwójkowe materiały poświęcone Andrzejowi Panufnikowi<<<

W "Poranku Dwójki" o Andrzeju Panufniku i jego muzyce opowiadali także Ewa Siemdaj - doktor nauk humanistycznych, prodziekan Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie; Bartłomiej Kominek - dyrektor artystyczny festiwalu organizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie zatytułowanego "Emigranci - Panufnik, Zarębski".

Poza tym w audycji Adam Suprynowicz zrecenzował koncert Ewy Pobłockiej w Filharmonii Poznańskiej (pianistka wykonała Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika).

Przedstawiliśmy także kolejną książkę z cyklu "25 książek na 25 -lecie". Nie zabrakło "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki rekomenduje reżyser teatralny Adam Sajnuk) i oczywiście płyty tygodnia.

Audycję przygotował Tomasz Szachowski.

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Panufnik szukał natchnienia w... rutynie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
- On konsekwentnie twierdził, że inspiracja nie przychodzi sama. Trzeba ją wywołać - wspominała swojego małżonka Lady Camilla. Rodzinne gniazdo Panufników w Twickenham odwiedzili Barbara Schabowska i Michał Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Panufnika do Polski przemycano

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 18:00
– W 1975 r. z mojej książki o muzyce polskiej usunięto kilkadziesiąt fragmentów o Andrzeju Panufniku. Tymczasem wydanie w stanie wojennym ukazało się bez żadnych ingerencji cenzury – mówił w Dwójce krytyk muzyczny Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń