Kargul i Pawlak pochodzą z radia. Rozmowa z Sylwestrem Chęcińskim

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 11:00
– Gdy tylko poznałem słuchowisko o Kargulu i Pawlaku, od razu poczułem, że ta opowieść jest także moja. Dobrze wiedziałem, jak ma wyglądać film – mówił w Dwójce laureat Platynowych Lwów, nagrody za całokształt twórczości przyznanej na 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Audio
  • Kargul i Pawlak pochodzą z radia. Rozmowa z Sylwestrem Chęcińskim (Poranek Dwójki)
  • Nominacje do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej: Agata Zubel (Poranek Dwójki)
Laureat nagrody specjalnej Platynowe Lwy reżyser Sylwester Chęciński w trakcie gali finałowej 39. Festiwalu Filmowego
Laureat nagrody specjalnej Platynowe Lwy reżyser Sylwester Chęciński w trakcie gali finałowej 39. Festiwalu FilmowegoFoto: PAP/Piotr Wittman

Reżyserski debiut fabularny Sylwestra Chęcińskiego to "Historia żółtej ciżemki" z 1961 r. Wśród innych popularnych filmów twórcy należy wymienić "Wielkiego Szu", a także "Rozmowy kontrolowane", owoc współpracy ze Stanisławem Tymem. Jednak w dorobku reżysera bez wątpienia prym wiedzie słynna trylogia komediowa: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".

Cykl filmów z Kargulem i Pawlakiem powstał z inspiracji słuchowiskiem radiowym Andrzeja Mularczyka w reżyserii Andrzeja Łapickiego. – Po raz pierwszy zetknąłem się z tym tekstem w radiu – opowiadał Sylwester Chęciński. – Gdy usłyszałem tę realizację, nagle zobaczyłem wszystko to, co znam, bo sam pochodzę ze wsi. Od razu wiedziałem, że nie muszę się specjalnie przygotowywać do takiego filmu – dodał.

Reżyserowi pomogło również to, że przeprowadził bardzo szczegółową dokumentację na potrzeby swojego wcześniejszego obrazu "Agnieszka 46", którego akcja dzieje się na wsi w początkach zasiedlania ziem zachodnich. – Byłem całkowicie pewien tego, jak ma wyglądać film "Sami swoi". Poczułem się właścicielem tego tematu – wspominał.

W rozmowie z Marcinem Pestą Sylwester Chęciński opowiedział też m.in. o tym, czy udało mu się zobaczyć coś w kalejdoskopie, którym od tego roku jest statuetka gdyńskiej nagrody zaprojektowana przez Pawła Althamera. Więcej - w nagraniu audycji.

***

W "Poranku Dwójki" rozpoczęliśmy także cykl przybliżający nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Od poniedziałku prezentujemy słuchaczom zarówno kandydatów na Osobowość Roku, jak i propozycje na Wydarzenie Roku. Jako pierwszą przedstawiamy sylwetkę Agaty Zubel, kompozytorki, śpiewaczki i pedagoga.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

39. Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy dla "Bogów" Palkowskiego. Film o Relidze podbił serca jury i publiczności

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 08:59
Film Łukasza Palkowskiego "Bogowie" został nagrodzony Złotymi Lwami dla najlepszego polskiego filmu na zakończonym 39. festiwalu w Gdyni. Za najlepszych aktorów uznano Zofię Wichłacz i Tomasza Kota, za reżysera - Władysława Pasikowskiego za film "Jack Strong".
rozwiń zwiń