60 lat zadusznego jazzu w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 15:51
W czwartkowym "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na 59. Krakowskie Zaduszki Jazzowe (30.10-9.11).
Audio
  • Marek Stryszowski zaprasza na 59. Krakowskie Zaduszki Jazzowe (Poranek Dwójki)
  • Barbara Krzeska z IAM opowiada Beacie Stylińskiej o II Biennale Designu w Istambule (Poranek Dwójki)
fragment plakatu zapowiadającego 59. Krakowskie Zaduszki Jazzowe.
fragment plakatu zapowiadającego 59. Krakowskie Zaduszki Jazzowe.Foto: materiały promocyjne

W latach 50. w Polsce było już wielu znakomitych muzyków jazzowych grających na światowym poziomie. Znali się wszyscy, ale nie mieli możliwości spotkać się razem. Jedynym dniem w ciągu roku, w którym wszyscy dysponowali czasem, był Dzień Zaduszny. I właśnie tego dnia w 1954 roku doszło do spotkania wszystkich polskich jazzmanów na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto muzykowanie nie miało charakteru koncertowego, a było to pierwsze ogólnopolskie jam session, to i tak do historii przeszło jako pierwsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Rok później II Krakowskie Zaduszki Jazzowe odbyły się w Domu Kultury w... Zabrzu. Ale już wszystkie kolejne festiwale pozostały na zawsze w Krakowie. W jubileuszu sześćdziesięciolecia koncerty odbywać sie będą,  oprócz oczywiście Krakowa, w Wieliczce, Zabierzowie, Trzebini i Lanckoronie, a wśród wykonawcow m.in. John Abercrombie, Mag Balay Group, Liam McMurray, Włodzimierz Nahorny. Naszym gościem był dyrektor festiwalu Marek Stryszowski.

W "Poranku Dwójki" mówiliśmy też o II Biennale Designu w Istambule i polskim w nim udziale. Audycję poprowadził Tomasz Obertyn.

bch/jp/mm

Zobacz więcej na temat: Jazz Kraków

Czytaj także

Manfred Eicher - wizjoner europejskiej fonografii

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 12:55
W 1969 r. 26-letni, szerzej nieznany producent zakłada w Monachium wytwórnię płytową: Edition of Contemporary Music, w skrócie: ECM. 45 lat i kilkaset albumów później Manfred Eicher stał się postacią niemal legendarną, a jego oficyna jedną z najbardziej prestiżowych i najdłużej działających po obu stronach Atlantyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Necks: dajemy czas muzyce, by mogła zostać wysłuchana

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 09:00
Australijskie trio The Necks od końcówki lat osiemdziesiątych konsekwentnie uprawia muzykę, której nie da się porównać z niczym innym. Ich improwizowane utwory, z powolnymi zmianami motywów, potrafią trwać i godzinę. Muzycy byli gośćmi kolejnej odsłony cyklu "Rozmowy improwizowane".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Milian. Życie jazzmana w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 15:00
Ćwiczenia siłowe i kondycyjne dla wibrafonistów, coraz duszniejsza atmosfera na Jazz Jamboree, Bogusław Schaeffer - to zaledwie drobny wycinek tematów, jakie poruszyliśmy w drugiej części rozmowy z legendą polskiego wibrafonu jazzowego.
rozwiń zwiń