"Sen o Warszawie". Marlena Dietrich zachwycona Czesławem Niemenem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 15:00
Myślano, że nie zachowały się materiały ze wspólnego występu artystów w Warszawie w 1964 r. Odnalazł je Krzysztof Magowski, reżyser filmu "Sen o Warszawie".
Audio
  • Filmowa biografia Czesława Niemena. Krzysztof Magowski opowiada o swoim obrazie "Sen o Warszawie" (Poranek Dwójki)
Krzysztof Magowski uważa, że dzięki chronologicznej narracji Sen o Warszawie przybliży życie Czesława Niemena w szczególności najmłodszemu pokoleniu
Krzysztof Magowski uważa, że dzięki chronologicznej narracji "Sen o Warszawie" przybliży życie Czesława Niemena w szczególności najmłodszemu pokoleniuFoto: Gutek Film/mat. prasowe

To pierwszy pełnometrażowy obraz biograficzny o Czesławie Niemenie. – Mija 10 lat od śmierci muzyka, a do tej pory zrealizowano tylko dwa reportaże. Myślę, że Czesław Niemen zasługuje na coś więcej – powiedział Krzysztof Magowski.

W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. – Mamy w filmie m.in. materiały z występu Marleny Dietrich w Sali Kongresowej. Nagrania te spokojnie leżały w archiwach, czekając na kogoś takiego jak ja – mówił reżyser. Niemiecka gwiazda nie tylko wystąpiła na jednej scenie z Czesławem Niemenem, lecz także, zachwycona jego piosenką "Czy mnie jeszcze pamiętasz", zakupiła prawo do jej wykonywania z własnymi słowami. Utwór ten stał się jednym z najważniejszych w jej dorobku.

Dokument "Sen o Warszawie" wchodzi na ekrany kin studyjnych w piątek 21 listopada.
***

Prowadził: Marcin Pesta

Goście: Krzysztof Magowski (reżyser filmu "Sen o Warszawie")
Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
mc/jp

Czytaj także

Czesław Niemen – artysta zapomniany?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 11:00
– To chichot historii, że dziś najżywszą pamięć o Niemenie można znaleźć wśród kibiców warszawskiej Legii – mówił w Dwójce prezenter muzyczny i biograf artysty Marek Gaszyński, który wziął udział w dyskusji na temat współczesnej recepcji twórczości Niemena. Dziś znakomity artysta skończyłby 75 lat.
rozwiń zwiń