Polskie Radio
Section05
Marlena Dietrich

Artyści uwiedzeni przez totalitaryzm. "Wierzyli, że historia ma walor materialny"

Co sprawia, że Putin atakujący Ukrainę może liczyć na poparcie reżysera Olivera Stone'a, aktora Gerarda Depardieu czy muzyka Rogera Watersa? Za co podziwiali komunizm Ernest Hemingway i Jean-Paul Sartre? Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz stał się pupilem PRL-owskich władz? W kolejnym odcinku Historii żywej" rozmawialiśmy o ludziach kultury w służbie ideologii komunistycznej i nazistowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Jerzy Eisler Piotr Kofta Maciej Jastrzębski Gerard Depardieu totalitaryzm historia Polski II wojna światowa Rosja Władimir Putin Oliver Stone Jerzy Andrzejewski Wiktor Woroszylski Władysław Broniewski demokracja Ernest Hemingway Jean Paul Sartre literatura

"Stare, znane, zapomniane". Bolter i "Więcej slońca"

W audycji w ramach Pół Pięknej Płyty, prezentacja debiutanckiego albumu zespołu Bolter "Więcej slońca" z 1986 roku. Zdobyli nagrodę w konkursie premier podczas XVII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1985 r. Chociaż krytycy pisali "piosenka beznadziejnie głupia", to publiczność nie dała się zniechęcić. Utwór "Daj mi tę noc" stał się ogólnopolską sensacją. Ten hit i dziewięć innych piosenek wybrzmi prosto z legendarnego dzisiaj winyla.
Zobacz więcej na temat:  Adam Dobrzyński piosenka