Harlem. Ziemia obiecana, getto, odrodzenie...

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 16:00
W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Tomaszem Zalewskim, autorem książki "Harlem" - opowieści o legendarnej dzielnicy nowojorskich Afroamerykanów.
Audio
  • Tomasz Zalewski o książce "Harlem". Rozmawiał Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
  • Tadeusz Kozłowski o planach "Opery Bałtyckiej" (Poranek Dwójki)
Tomasz Zalewski pokazuje w Harlemie, jak historyczna mekka Afroamerykanów, światowa stolica czarnej kultury, traci swój unikalny charakter
Tomasz Zalewski pokazuje w "Harlemie", jak historyczna mekka Afroamerykanów, światowa stolica czarnej kultury, traci swój unikalny charakter Foto: Ray Yen/Flickr, lic. CC BY 3.0

Autor "Harlemu" pokazuje dzieje tej niezwykłej dzielnicy - od początków, kiedy w pierwszych trzech dekadach XX wieku Harlem był ziemią obiecaną Afroamerykanów i miejscem rozkwitu ich kultury, poprzez okres kryzysu, kiedy stała się typowym murzyńskim gettem biedy i patologii społecznej, aż do ostatnich mniej więcej dwóch dziesięcioleci, kiedy znowu przeżywa odrodzenie.

O najbliższych planach Opery Bałtyckiej opowiedział dyrygent Tadeusz Kozłowski.

W cyklu "Płyta tygodnia" do zdobycia był nowy potrójny album firmy Decca zatytułowany "50 x Walc". Poza tym w audycji: serwisy informacyjne IAR, "Słowo na dzień”, "Archiwalnia", wiadomości kulturalne oraz "Piosenka z rekomendacją".  W tym tygodniu utwory wybiera aktorka Zofia Kucówna.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzący:
Paweł Siwek
Goście: Tomasz Zalewski (dziennikarz), Tadeusz Kozłowski (dyrygent)
Data emisji: 2.1.2015
Godzina emisji: 6.00
jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afryka – między mitem a rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 18:50
Jak wyobrażana jest współczesna Afryka? Jak tworzy się jej mit? Wreszcie – jaka jest recepcja kultury krajów afrykańskich w Polsce i Europie?
rozwiń zwiń