Paganini zmienia zawód, czyli "Rzeźnia" jak z Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 11:00
- W tekście Mrożka zafascynowało mnie to, że jest tak bardzo nierealistyczny. W dodatku był pisany jako słuchowisko radiowe - mówił reżyser Artur Tyszkiewicz.
Audio
  • Z Arturem Tyszkiewiczem, reżyserem spektaklu "Rzeźnia" rozmawiał Tomasz Obertyn (Poranek Dwójki)
Tomasz Schuchardt, jeden z aktorów nowej inscenizacji Rzeźni wg Sławomira Mrożka w warszawskim Teatrze Ateneum, podczas próby czytanej. Premiera spektaklu: 7 lutego 2015
Tomasz Schuchardt, jeden z aktorów nowej inscenizacji "Rzeźni" wg Sławomira Mrożka w warszawskim Teatrze Ateneum, podczas próby czytanej. Premiera spektaklu: 7 lutego 2015Foto: Bartek Warzecha

Artur Tyszkiewicz, reżyser nowej inscenizacji "Rzeźni" według Sławomira Mrożka w warszawskim Teatrze Ateneum, podkreślił w Dwójce, że Mrożek stworzył wyjątkowy tekst o kulturze, o artystach i - o odbiorcach. Autor "Rzeźni" opowiedział o swoich, mrożkowych czasach, ale ta opowieść jest wciąż aktualna. - Odbiorcy wciąż kupują to, co jest prowokacyjne, pierwotne, to, co szokuje i co krzyczy, jest bezmyślne i pierwotne - wyjaśniał gość "Poranka Dwójki".

"Rzeźnia” to gorzka, abstrakcyjna komedia o artystach i rzeźnikach oraz o młodym skrzypku (Paganini), który z miłości do muzyki i pewnej panienki uruchamia lawinę nieprawdopodobnych konsekwencji. Sławomir Mrożek swój tekst pisał jako słuchowisko radiowe, dlatego powstał swoisty teatr wyobraźni. – Autor zakładał, że odbiorcą będzie słuchacz, a nie widz, i to daje bardzo ciekawe możliwości teatralne – podkreślał reżyser.

Premiera spektaklu "Rzeźnia" według Sławomira Mrożka w warszawskim Teatrze Ateneum 7 lutego 2015.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Tomasz Obertyn

Gość: Artur Tyszkiewicz (reżyser)
Data emisji: 03.02.2015
Godzina emisji: 08.35

ah/jp