REKLAMA

"Nowa zimowa podróż". Powrót uczuć na estradę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 09:00
- Muzyka współczesna pretenduje do miana zjawiska intelektualnego. Pierwiastek formalny zaczyna być ważniejszy od przekazu uczuciowego - mówił w Dwójce Marcin Zdunik, który wspólnie z Aleksandrem Dębiczem udowadniał, że muzyka może być zarówno świeża, jak i romantyczna.
Audio
  • Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz o projekcie "Nowa podróż zimowa" (Poranek Dwójki)
Nowa podróż zimowa powraca do świata niemodnej dzisiaj romantycznej uczuciowości. Na zdj. fragm. obrazu Caspara Davida Friedricha
"Nowa podróż zimowa" powraca do świata niemodnej dzisiaj romantycznej uczuciowości. Na zdj. fragm. obrazu Caspara Davida FriedrichaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Pianista Aleksander Dębicz i wiolonczelista Marcin Zdunik po improwizowanych cyklach na temat Bacha i Chopina tym razem postanowili wziąć na warsztat twórczość Franciszka Schuberta. - Projekt "Nowa podróż zimowa" ma z dziełem Schuberta tyle wspólnego, że wychodzimy od jego jednej pieśni, by tworzyć własną muzykę - wyjaśniał Dębicz. - To podróż po meandrach muzyki romantycznej. Tworzymy na żywo swoje własne kompozycje w stylach różnych kompozytorów kojarzonych z muzyką romantyczną - dodawał.

Goście "Poranka Dwójki" przekonywali, że uczucia romantyczne da się odnaleźć w każdym stylu. Wyjaśniali też, na czym polega trudność improwizowania w duecie i pewna ułuda, której ulega słuchacz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Aleksander Dębicz (pianista) i Marcin Zdunik (wiolonczela)

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 8.35

bch/jp

Czytaj także

"Five o’clock" z Marcinem Zdunikiem - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 08:00
Spotkanie ze znakomitym wiolonczelistą oraz towarzyszącą mu przy fortepianie Aleksandrą Świgut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trybunał zdecydował: Kwartet Schuberta - najlepszy w hiszpańskim wykonaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 09:59
W audycji "Kto słucha, nie błądzi" słuchaliśmy w ciemno sześciu nagrań Kwartetu G-dur D 887 op. 161 Franza Schuberta. Propozycje podzieliły jury.
rozwiń zwiń