"Trwa boom na polską muzykę saksofonową"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 10:00
- Saksofon to instrument kojarzony z muzyką jazzową i rozrywkową, ale zawsze powtarzam, że gdyby nie muzyka klasyczna, to nie zaistniałby on w takim zakresie - mówił w Dwójce saksofonista Paweł Gusnar.
Audio
  • Paweł Gusnar o muzyce saksofonowej (Poranek Dwójki)
Saksofon to młody instrument, jego historia liczy niecałe 200 lat
Saksofon to młody instrument, jego historia liczy niecałe 200 latFoto: Pixabay/Unsplash

Muzyk, który wykłada na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie zwracał uwagę, że w szkolnictwie saksofon jest obecny od roku 1981. Jednak dopiero ostatnia dekada przyniosła wysyp kompozycji na ten instrument. - Często współpracuje z kompozytorami przy pisaniu dzieł na saksofon. Wielu potrafi w swojej partyturze przekazać to, co w saksofonie jest najpiękniejsze, jego niezwykłą paletę barw.

Paweł Gusnar zauważał, że saksofon w muzyce klasycznej brzmi inaczej niż w muzyce rozrywkowej, co wprawiło w konsternację jednego z uczestników jego koncertu.

Jak brzmi saksofon w klasycznym repertuarze, przekonać się będzie można w niedzielę, 24 stycznia. Paweł Gusnar zagra z Polską Orkiestrą Radiową prowadzoną przez Michała Klauzę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie: muzyka Alfreda Schnitkego, Claude’a Debussy’ego, Dariusa Milhaud i Stefana Kisielewskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi:  Tomasz Obertyn

Goście: Paweł Gusnar (saksofonista)

Data emisji: 21.01.2016

Godzina emisji: 8.10

bch

Czytaj także

Spotkanie z mistrzem nowoczesnych skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 13:00
Naszym gościem w "Poranku Dwójki" był Janusz Wawrowski, który zaprosi na swój solowy recital w warszawskiej Królikarni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonaty Weinberga. Wiedza może przeszkadzać

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 11:00
- Akademicka praca może utrudniać intuicyjne interpretowanie muzyki - podkreślała skrzypaczka Maria Sławek, współautorka płyty "Mieczysław Weinberg - Sonatas for violin and piano".
rozwiń zwiń