REKLAMA

Michalina Wisłocka, czyli "wszystkie boginie Olimpu"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 10:00
- To złożona osobowość, obejmująca także elementy mitu prometejskiego. Ona walczyła z systemem, wprowadzając w PRL rewolucję seksualną - opowiadał Krzysztof Rak, scenarzysta filmu o autorce pierwszego polskiego podręcznika seksuologii z lat 70.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Rakiem, autorem scenariusza filmu "Sztuka kochania: historia Michaliny Wisłockiej" (Poranek Dwójki)
Michalina Wisłocka
Michalina WisłockaFoto: TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk

Pytanie o mit prometejski pojawiło się w naszej porannej rozmowie nie przez przypadek. Krzysztof Rak jest bowiem znany przede wszystkim jako autor scenariusza do słynnego filmu o Zbigniewie Relidze. "Bogowie" oraz "Sztuka kochania: historia Michaliny Wisłockiej" tworzą zresztą jego zdaniem swoisty dyptyk.

Nowy, powstający właśnie obraz to przede wszystkim historia tragiczna - opowieść o kobiecie, która tak pięknie opisała związek życia emocjonalnego z seksualnym, lecz której ideału tego nie udało się wcielić we własnej biografii. Krzysztof Rak rozprawił się przy okazji z niekorzystnymi mitami otaczającymi skomplikowane losy Michaliny Wisłockiej.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Krzysztof Rak (scenarzysta)

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audcycji Poranek Dwójki.

mm/pj

Czytaj także

Michalina Wisłocka prywatnie. Jej biografia niejedną osobę wprawi w zakłopotanie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 13:19
- Szokuje np. życiem w trójkącie z przyjaciółką i mężem. Trójkąt był otwarty, bo przyjaciółka zdradzała męża i ją, mąż zdradzał je, a Michalina zakochiwała się platonicznie w co drugim profesorze Instytutu Pasteura - mówiła w radiowej Jedynce Violetta Ozminkowski, autorką książki "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki".
rozwiń zwiń