Michał Urbaniak: jazzu nie trzeba rozumieć

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 09:00
- To jest muzyka z feelingiem, należy się nią cieszyć, a nie mądrzyć i rozmyślać. Intelekt nie jest tutaj ważny. Najważniejsze są emocje, uczucie, pasja - mówił w Dwójce skrzypek, saksofonista i kompozytor.
Audio
  • Michał Urbaniak: jazzu nie trzeba rozumieć (Poranek Dwójki)
Michał Urbaniak na scenie
Michał Urbaniak na scenieFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

18 listopada w ramach "Światowej Sceny Jazzu" Michał Urbaniak wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego. W audycji "Poranek Dwójki" skrzypek opowiadał, że będzie to granie na luzie w towarzystwie przyjaciół. Michałowi Urbaniakowi towarzyszyć będą Gabriel Niedziela na gitarze, Krzysztof Dziedzic na perkusji oraz Wojciech Karolak na organach Hammonda.

Muzyk zwracał uwagę, że jazz staje się znowu bardzo popularny wśród młodzieży, a to za sprawą hip-hopu. - W hip-hopie jest ten sam rodzaj swingowania, co w jazzie, tylko że bardziej jest uwypuklony beat. Raperzy coraz chętniej występują z zespołami jazzowymi. Jest to bardzo obiecujące.

W audycji Michał Urbaniak opowiadał też o jednym z najpiękniejszych komplementów, jakie usłyszał, oraz o kondycji muzyki pop.

jazz.jpg
Michał Urbaniak Quartet na Światowej Scenie Jazzu

***

Prowadzi:  Tomasz Obertyn

Goście: Michał Urbaniak (skrzypek)

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

bch/jp

Czytaj także

Jazzowa podróż od wschodu do zachodu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 10:00
– Ta płyta jest trochę rozwinięciem własnych skrzydeł – mówił saksofonista Borys Janczarski, który wraz z zespołem wydał niedawno płytę "Travelling East & West".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Pliniewicz Quartet. Improwizacje i eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy ze skrzypkiem Mateuszem Pliniewiczem oraz pianistą Nikolą Kołodziejczykiem, muzykami zespołu, który wystąpi 27 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak Quartet na Światowej Scenie Jazzu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 15:33
Organizatorami koncertu, który odbędzie się 18 listopada w Studiu PR im. W. Lutosławskiego, są Fundacja Jazzarium i Program 2 Polskiego Radia
rozwiń zwiń