"Kromka chleba". Syberyjska historia rodzinna

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 11:00
- Nazwałabym tę książkę niecodziennym wywiadem-rzeką, wywiadem dwóch osób, ale w takiej formie, gdzie nie ma ani narratora, ani pytającego. Są tylko bohaterzy pozostawieni ze swoimi wspomnieniami – podkreśliła Dagmara Dworak, autorka publikacji "Kromka chleba" opisującej tragiczne losy swojej rodziny, która została zesłana na Syberię.
Audio
  • Rozmowa z Dagmarą Dworak, autorką książki "Kromka chleba" (Poranek Dwójki)

Goszcząca w Dwójce pisarka opowiadała o książce przedstawiającej wypowiedzi jej ciotki i ojca, którzy mówią o przedwojennym życiu, tragedii wywózki, syberyjskiej tułaczce i powrocie w miejsce zsyłki po 70 latach.

- Zaskakiwała mnie jasność i przejrzystość ich wspomnień. Szczególnie fascynował mnie mój ojciec, którego opowieść w miarę upływu czasu puchła i stawała się coraz dłuższa i bardziej kwiecista. Zadziwiające również jest to, że choć ciotka i ojciec opowiedzieli swoją historię już jako ludzie starsi, w ich tonie wypowiedzi wciąż można było wyczuć, jakby byli dziećmi, które dopiero co trafiły na Syberię - dodała Dagmara Dworak.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jak doszło do zsyłki jej rodziny na Syberię, a także dlaczego polscy leśnicy postrzegani byli przez Rosjan jako partyzanci...

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Dagmara Dworak (pisarka)

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mc

Czytaj także

Umarły lama popiera rosyjskie panowanie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 16:13
- Wątek polityczny jest w historii buriackich buddystów bardzo silny - podkreślał Albert Jawłowski, opowiadając o swojej książce "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
rozwiń zwiń