"Puppenhaus". Kolaboracja i zdrada w TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:45
- Jedną z bohaterek spektaklu jest grana przez Agnieszkę Żulewską przedwojenna aktorka Maria Malicka. To paradoks, ale jej teatr mieścił się przy ul. Marszałkowskiej 8, czyli w miejscu dzisiejszego TR Warszawa – powiedział w Dwójce reżyser Jędrzej Piaskowski.
Audio
  • Jędrzej Piaskowski i Agnieszka Żulewska o spektaklu "Puppenhaus. Kuracja" (Poranek Dwójki)

Artysta, którego sztukę "Puppenhaus. Kuracja" można oglądać na deskach warszawskiego teatru, wraz z Agnieszką Żulewską opowiadał o kontrowersyjnej postaci przedwojennej aktorki występującej w latach 1941-44 w kolaboracyjnym Teatrze Komedia.

- Oprócz Marii Malickiej w przedstawieniu pojawiają się takie postaci, jak Hanka, której podobają się niemieccy lotnicy, oraz prostytutka z obozowego domu publicznego w Auschwitz. Punktem wyjścia do spektaklu są spotkania Polaków i Niemców w czasie okupacji. I nie chodzi tu o kolaborację w celach politycznych i ekonomicznych, ale o zwykłe kontakty prywatne – dodał gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy również o szczegółach współpracy Jędrzeja Piaskowskiego z aktorami TR Warszawa, gdzie reżyser wystawiał swoją sztukę po raz pierwszy.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Jędrzej Piaskowski (reżyser teatralny), Agnieszka Żulewska (aktorka)

Data emisji: 12.04.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mc


Czytaj także

Od Memlinga po Tokarczuk. Inspiracje Doroty Kolak

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 14:00
- "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to książka, którą czyta się z biciem serca – mówiła aktorka, której rekomendacji kulturalnych słuchaliśmy w "Porankach Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwazja jaszczurów w legnickim teatrze

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 14:38
W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy do Teatru Modrzejewskiej w Legnicy na spektakl "Inwazja jaszczurów" w reżyserii Roberta Talarczyka.
rozwiń zwiń