X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pisanie biografii Makuszyńskiego to było wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 10:00
- Kornel Makuszyński długo czekał na swoją biografię, bo utrwalił się jako autor książek dla dzieci, a pisarzami dla dzieci nie interesują się krytycy literaccy, więc mało jest o nich tekstów - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek, autor książki "Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce".
Audio
  • Mariusz Urbanek o biografii Kornela Makuszyńskiego (Poranek Dwójki)
Kornel Makuszyński na zdjęciu z lat 30.
Kornel Makuszyński na zdjęciu z lat 30.Foto: wikimedia/domena publiczna

Gość "Poranka Dwójki" podkreślił, że ojciec Koziołka Matołka, zanim został gwiazdą literatury dziecięcej, był cenionym publicystą teatralnym. - Już jako dwudziestolatek został recenzentem pisma "Słowo polskie", które ukazywało się we Lwowie. Warto pamiętać, że wówczas recenzent miał bardzo dużą władzę, gdyż swoim tekstem mógł zrzucić z afisza daną sztukę. W tej sytuacji do młodego Makuszyńskiego piękne oczy robiły aktorki, a starzy aktorzy zapraszali go na kieliszek koniaku - opowiadał Mariusz Urbanek.

Biograf wyjaśniał okoliczności, w jakich Makuszyński zaczął pisać dla najmłodszych. Urbanek zwracał też uwagę na początek lat trzydziestych XX wieku, który okazał się jednym z najwspanialszych okresów w dziejach polskiej literatury dla dzieci. - To wygląda tak, jakby nad naszym krajem wybuchła jakaś bania z twórczością dla dzieci.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Mariusz Urbanek (pisarz, publicysta)

Data emisji: 1.06.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:00
- Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej - opowiadał w Dwójce Jan Gondowicz. Dziś wspominamy 130. rocznicę urodzin autora "Awantury o Basię" czy "Szatana z siódmej klasy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska bez retuszu w książkach ojca Koziołka Matołka

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 15:36
W "Opowieści po zmroku" przyglądaliśmy się postaci Kornela Makuszyńskiego, autora najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, który... sam za dziećmi nie przepadał.
rozwiń zwiń