"Księga aniołów". Mistyka i nowa muzyka żydowska

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 13:11
W folkowym Poranku Dwójki przeniesiemy się na festiwal "Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju", na którym już w niedzielę odbędzie się koncert "Księgi aniołów wg. Zorna".
Bester Quartet
Bester QuartetFoto: materiały prasowe

Wybitny amerykański kompozytor John Zorn, guru światowej sceny nowej muzyki żydowskiej, pracę nad cyklem "Księgi aniołów" rozpoczął w latach 90. To wieloczęściowe dzieło stanowi niezwykły pomost pomiędzy tradycją i mistyką żydowską, a eklektyczną muzyką przełomu wieków. Na festiwalu "Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju" wykona je Bester Quartet z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa, Magdy Pluty i Tomasza Ziętka. Jarosław Bester z kwartetu będzie naszym gościem po 9.30.

Wcześniej, po 7.50 spotkamy się z amerykańskim duetem Anna&Elizabeth, który wykonuje współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i dawnych pieśni utrzymanych w estetyce bluegrassu, i właśnie przyjechał na koncert do Warszawy.

Ponadto o 8.35 porozmawiamy o Mistrzostwach Europy w Tańcu Irlandzkim. Najważniejsze zawody tańca irlandzkiego, organizowane dotychczas m.in. w Mediolanie, Wiedniu, Salzburgu, Hadze, Bremie, Monachium i Krakowie, w tym roku odbędą się w Gdyni. Już w listopadzie kilkuset najlepszych tancerzy irlandzkich z całej Europy, Azji oraz Bliskiego Wschodu przyjedzie do Polski, aby rywalizować o najcenniejsze trofea i medale oraz awans do Mistrzostw Świata. Naszym gościem będzie instruktorka tańca irlandzkiego Anna Tillak.

Naszą Folkową Płytą Poranka będzie najnowszy album grupy Hańba!, czyli "Będą bić!".

Jak zawsze podczas sobotniego, porannego spotkania nie zabraknie stałych pozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w sobotę (28.10) w godz. 7.00-10.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.

mko/bch

Zobacz więcej na temat: muzyka żydowska muzyka ludowa

Czytaj także

Polacy i Żydzi - muzyka trzech języków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 14:59
- Chciałem w jednym utworze opowiedzieć tysiąc lat polsko-żydowskiej historii - mówił w Dwójce kompozytor i akordeonista Jarosław Bester, który 25 maja na finałowym koncercie festiwalu Nowa Muzyka Żydowska zaprezentuje swoją najnowszą kompozycję.
rozwiń zwiń