"Z góry widać wielką ludzką pychę"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:00
- Piętno, które odciskamy w krajobrazie świata, naznaczone jest niebywałą arogancją. Wystarczy chwila, jeden błąd i okazuje się, że nasza wszechmoc to mrzonka. Natura nie jest zagrożona. Ona sobie z nami poradzi - mówił w Dwójce Kacper Kowalski.
Audio
  • Z Kacprem Kowalskim o jego albumie fotograficznym "Over" (Poranek Dwójki)
Kacper Kowalski - Over
Kacper Kowalski - "Over"Foto: mat. prasowe

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z fotografem, który wydał książkę ze zdjęciami wykonanymi z lotu ptaka. Książka Kacpra Kowalskiego zatytułowana "Over" to jego pierwszy subiektywny projekt i wypowiedź na temat, którym zajmował się ponad 20 lat - kwestię relacji między człowiekiem a naturą.

Zdjęcie z albumu "Over" Zdjęcie z albumu "Over"

Rzuciłem pracownię architektoniczną, bo chęć fotografowania świata z paralotni była silniejsza niż wszystko inne. Przez lata robiłem zdjęcia śladom ludzi, śladom cywilizacji, które widziałem z góry. To ślady, które w każdej chwili mogą zniknąć. I nic po nas nie pozostanie – mówił w audycji autor albumu Over.

Zdjęcie z albumu "Over" Zdjęcie z albumu "Over"

Czy album jest ostatnim słowem Kacpra Kowalskiego w fotografowaniu "z powietrza"? Dlaczego artysta nie robił innych zdjęć i czy pozostanie przy tym wyborze?

***
Rozmawiał: Tomasz Obertyn
Gość: Kacper Kowalski (fotograf)
Data emisji: 22.12.2017
Godzina emisji: 8.10
Rozmowa została wyemitowana w programie "Poranek Dwójki".
mko/mc
Czytaj także

Szlaga. 10 lat z życia Polski uwiecznionych "mydełkiem"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 10:00
- Jestem zdziwiony tym materiałem, bo moja fotografia jest z reguły powolna i nudna. Tu zdjęcia robiłem spontanicznie, np. jadąc autobusem. Jest tu mnóstwo porządnych reporterskich wstrzeleń - mówił o swojej wystawie zatytułowanej "Polska" Michał Szlaga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawski Tarchomin miał wyglądać inaczej"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 18:00
- W latach 60. planowano, że będzie to osiedle szklanych domów, z dużymi przestronnymi mieszkaniami, ale zabrakło pieniędzy i trzeba było szybko zbudować mieszkania dla robotników - mówił Bartłomiej Włodkowski, który w Dwójce opowiadał o albumie "Tarchomin ‘80".
rozwiń zwiń