Odważne zapiski Agnieszki Osieckiej z czasów stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 10:00
- To był okres, kiedy takie formy jak pamiętnik pisano bardzo ostrożnie. Tymczasem Agnieszka Osiecka w swoich zapiskach w ogóle się nie cenzurowała na polach politycznych - badaczka literatury Karolina Felberg-Sendecka opowiadała w Dwójce o piątym tomie dzienników znakomitej poetki.
Audio
  • Karolina Felberg-Sendecka i Agata Passent o piątym tomie dzienników Agnieszki Osieckiej (Poranek Dwójki)
Audio
  • Karolina Felberg-Sendecka i Agata Passent o piątym tomie dzienników Agnieszki Osieckiej (Poranek Dwójki)

Książka, która ukaże się pod koniec stycznia nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka, obejmuje zapiski z lat 1954-1955. Córka Agnieszki Osieckiej Agata Passent podkreśliła w "Poranku Dwójki", że dziennik poetki z tego okresu może być interesujący nie tylko dla fanów jej twórczości. - Tam jest wiele komentarzy na temat ówczesnej rzeczywistości i historycznych wydarzeń, ale też życia literackiego. Te dzienniki opowiadają o okresie polskiej historii, który jest mało opisany w diarystyce.

Z kolei redaktorka zapisków Osieckiej Karolina Felberg-Sendecka zwróciła uwagę, że o ile  poetka nie kryła się ze swymi przemyśleniami na temat polityki, o tyle czasem sięgała po szyfr, opisując swoje życie uczuciowe. W audycji rozmawialiśmy też o krytycznym stosunku Agnieszki Osieckiej do komunizmu, ale też o jej największym lęku i zapiskach, które zaskoczyły jej córkę.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Karolina Felberg-Sendecka i Agata Passent

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Osiecka: tylko pisaniem umiem się utulić

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 11:36
- Pisanie spełnia taką funkcję, jakbym sama siebie głaskała po głowie - mówiła w archiwalnym radiowym nagraniu znakomita poetka i autorka piosenek. 7 marca przypada 20. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Osiecka po męsku" czyli jak?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 08:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Marcinem Januszkiewiczem, aktorem, który nagrał płytę z przebojami Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń