"Szirin" - historia, której nie da się już zmienić

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:23
- To opowieść, którą oparliśmy na poemacie romantycznym Nizamiego Ganjaviego, jednego z największych perskich poetów XII wieku - mówiła w Dwójce Mojgan Maghooli, reżyserka spektaklu, który można oglądać w Amatorskim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku.
Audio
  • Rozmowa z twórcami spektaklu "Szirin" z Irańskiego Teatru Shoroom (Poranek Dwójki)
Plakat reklamujący spektakl Shirin w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku
Plakat reklamujący spektakl "Shirin" w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w OtwockuFoto: materiały prasowe

Kermanshah1200.jpg
Muzyka Kurdów z irańskiego Kermanszach

Tytułowa Shirin to armeńska księżniczka zakochana w perskim księciu. Historię tej miłości przeniosła na scenę międzynarodowa grupa teatralna Shoroom. W ich inscenizacji nie ma słów, ani narracji wyjaśniającej fabułę. Widzowie prowadzeni są językiem mimiki i mową ciała oraz tanecznymi ruchami ludowych tańców irańskich i ormińskich oraz lokalną muzyką kurdyjską.

Reżyserka spektaklu Mojgan Maghooli wyjaśniła, że musiała okroić straroperski dramat, gdyż w oryginale jest to bardzo długi tekst zawierający wiele wątków. - Wybraliśmy najważniejsze zagadnienia, dotyczące miłości, intrygi, samotności, władzy i chciwości.

W trakcie pracy nad spektaklem okazało się, że wystąpi w nim postać, której nie było tekście dramatu. - Włączyliśmy do przedstawienia naszą choreografkę, która pełni w nim rolę przewodnika, a jednocześnie jest zaangażowana w naszą historię, bardzo by chciała zmienić bieg wydarzeń, ale ta opowieść ma ponad 800 lat i jej przebieg jest już ustalony po wsze czasy - mówiła Mojgan Maghooli.

W audycji rozmawialiśmy też z polskimi aktorami, którzy występują w spektaklu. Opowiadali oni m.in. o problemie, jaki na początku sprawiała im specyfika perskiej muzyki.

Przedstawienie "Shirin" będzie można obejrzeć w piątek (16.02) o godz. 19.00 w Amatorskim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 8.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak