Polskie Radio
Section05
Otwock

Michał Elwiro Andriolli. Malarz, ilustrator, powstaniec

Należał do grona najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów. Michał Elwiro Andriolli zajmował się jednak nie tylko malarstwem, zasłynął bowiem również jako waleczny patriota, uczestnik powstania styczniowego i twórca tak charakterystycznych dla okolic podwarszawskiego Otwocka "świdermajerów". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura Powstanie Styczniowe malarstwo Otwock SZTUKA 160. rocznica powstania styczniowego

Plaża nad Wisłą albo letnisko nad Świdrem. Jak wypoczywali warszawiacy sprzed ponad stu lat

Na przełomie XIX i XX wieku spragnieni wypoczynku mieszkańcy Warszawy mogli spędzić wolny czas w domkach wokół rzeki Świder albo na nadwiślańskich festynach. Chociaż obecnie nie kultywuje się już letniskowych tradycji, to nadwiślańskie plaże nieprzerwanie, aż do dzisiaj, cieszą się niesłabnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wypoczynek Warszawa Otwock Wisła magazyn wakacyjny wakacje 2021

Rząd interweniuje ws. dystrybucji węgla i obniżenia jego ceny. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z samorządowcami w Otwocku przekazał, że niezależnie od ceny za jaką importer ściągnie węgiel, dzięki interwencji państwa cena tego surowca zostanie obniżona do 1500 zł brutto. Jak dodał szef rządu "każdy samorząd będzie mógł kupić węgiel od naszych importerów i dystrybuować".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Otwock polityka węgiel samorząd GOSPODARKA energetyka

"Mogę odlecieć gdzieś dalej". Bartek Wąsik o "Miejscówce z Dwójką"

- Lubię gry słów i pozwoliłem sobie na tytuł "Radiohead Through the Glass", czyli "Radiohead przez szkło": jest to również nawiązanie do nazwiska Philipa Glassa. Nie ukrywam, że dla mnie było zaskoczeniem, kiedy mogłem połączyć muzykę jednego z najsłynniejszych brytyjskich zespołów z muzyką Philipa Glassa. Jak się okazuje, obu artystów łączy bardzo dużo - mówił Bartek Wąsik, pianista i kompozytor, o swoim koncercie w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bartek Wąsik fortepian Jakub Kukla Otwock Philip Glass radiohead

Samorządy pomagają mieszkańcom, którzy przyjmują Ukraińców

Niektóre samorządy zdecydowały się wesprzeć swoich mieszkańców, niosących pomoc ukraińskim uchodźcom. - Chcemy odciążyć osoby, które nie tylko pomagają i otwierają serca, ale także otwierają swoje domy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. W jaki sposób duże i małe miasta pomagają mieszkańcom?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Joanna Racewicz Jedynka Ukraina pomoc Radom Otwock Chełm

Akcja " Zapal znicz na grobie Weterana". To sposób "na wyrażenie szacunku"

Przedstawiciele Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Otwocku porządkowali dzisiaj groby Weteranów na Wojskowych Powązkach w Warszawie. To w ramach akcji "Zapal znicz na grobie Weterana". Przy grobach pojawiły się znicze, biało - czerwone opaski i kwiaty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA akcja znicz Otwock Powązki Warszawa Wszystkich Świętych

Prezydent Otwocka ofiarą przestępstwa. "Oszuści wzięli na mnie pożyczki"

Prezydent Otwocka (woj. mazowieckie) poinformował, że oszuści, posługując się jego danymi osobowymi, zaciągnęli pożyczki na niemal 40 tys. złotych. Sprawą zajmuje się prokuratura. - Wystarczy chwila nieuwagi i ktoś może zrobić zdjęcie dowodu. A następnie dane wykorzystać, jak w moim przypadku, do wyłudzenia kredytu - przestrzegł Jarosław Margielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony oszustwo wyłudzenia służby i bezpieczeństwo policja prokuratura mazowieckie Otwock

O słynnych świdermajerach i zabytkach - "Jedyne takie miejsce" w Otwocku

W programie będziemy mówić m.in. o historii miasta, jego zabytkach, w tym o słynnych świdermajerach. Zaprezentujemy też Otwock jako uzdrowisko, mówiąc o jego walorach klimatycznych i sanatoriach, w tym o zakładzie leczniczym dla dzieci założonym przy wsparciu Aleksandry Piłsudskiej. Powiemy również o znanych postaciach związanych z Otwockiem, zarówno przed laty jak i obecnie. 
Zobacz więcej na temat:  Otwock zabytki uzdrowisko