Szymon Nehring: nie chcę być maszynką do grania

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 10:10
- Staram się nie przyjmować zbyt wielu propozycji. Niektórzy pianiści świetnie sobie radzą, gdy mają 150 występów rocznie, ale ja nie jestem jeszcze na to gotowy - mówił w Dwójce znakomity pianista.
Audio
  • Szymon Nehring. Przed koncertem na Festiwalu Beethovenowskim (Poranek Dwójki)
Szymon Nehring
Szymon NehringFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Szymon Nehring 1200.jpg
Koncert polsko-izraelskiej przyjaźni na Festiwalu Beethovenowskim

Gościem "Poranka Dwójki" był Szymon Nehring, którego koncert z okazji 70. rocznicy powstania państwa Izrael i nawiązania polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych zaplanowano wśród wydarzeń 22. Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego. Pianista wystąpi w czwartek (22.03) wraz z orkiestrą Israel Camerata Orchestra Jerusalem pod dyrekcją jej założyciela Avnera Birona.

Szymon Nehring jest jedynym Polakiem, który otrzymał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. - Konkursy są dla wielu artystów nieodłącznym elementem ich kariery. Mają jednak swoje blaski i cienie. Jeśli jest się jurorem, nie powinno się oceniać występu pianisty według tego, czy się podobał, czy nie. Powinno się oceniać wykonanie i predyspozycje do grania na scenie. Dlatego bycie jurorem to ogromna odpowiedzialność, bo system konkursowy nie sprzyja ani rozwojowi muzyki, ani rozwojowi pianistów - powiedział artysta.


zimerman_pap_1200.jpg
Wielkanocny Festiwal im. Beethovena. Wielkie rocznice i wielkie gwiazdy

Jak układa się jego kariera od zwycięstwa na konkursie w Tel Awiwie? Jakie powinny być kryteria oceniania pianistów uczestniczących w podobnych zmaganiach? Czy płyta Szymona Nehringa z muzyką Chopina wykonywaną na instrumencie historycznym będzie jedynym takim nagraniem? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Szymon Nehring (pianista)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 8.10

Rozmowę wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mko/bch

Czytaj także

Wielkanocny Festiwal im. Beethovena. Wielkie rocznice i wielkie gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 10:00
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rocznice związane z Leonardem Bernsteinem, Mikołajem Henrykiem Góreckim, George’em Gershwinem, Claude'em Debussym, a także 85-lecie urodzin Krzysztofa Pendereckiego – to, jak przypominała w Dwójce Elżbieta Penderecka, wydarzenia, które będą patronowały tegorocznej odsłonie Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego.
rozwiń zwiń