Vocal Varshe przypomina wokalno-organową żydowską tradycję muzyczną
Zespół powstał w 1996 roku w trakcie pracy nad inscenizacją "Dybuka" Szymona Anskiego, przygotowywanego przez Fundacją i Ośrodek "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Od tego czasu trwa przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj Orkiestra to już kolejne pokolenia muzyków, ciągle dochodzą nowi, młodsi zajmują miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów.
Więcej o 9.25 w rozmowie z Michałem Moniuszko.
Chwilę później, o 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie nam o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.
Wcześniej, o 8.50, w "Abecadle etnografa" poznamy dwóch ważnych świętych - Jerzego i Wojciecha, a tradycje związane z ich dniem wyjaśni nam dr Barbara Ogrodowska.
O 8.20, spotkamy się z Agatą Front, która opowie nam o weekendowych wydarzeniach w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - o Dniu Wolnej Sztuki oraz niedzielnych uroczystościach odpustowych.
A o 7.50 zapowiemy wystawę "Afro PRL" w warszawskim Domu Spotkań z Historią, która ma odpowiedzieć m.in. na pytanie dlaczego PRL chciał uchodzić za dobre miejsce do życia dla Afrykanów, którzy zdecydowali się przyjechać nad Wisłę, aby studiować, pracować, rozwijać swoją karierę.
Naszą Płytą Poranka będzie laureat trzeciego miejsca w Folkowym Fonogramie Roku, czyli "Wesele" Tęgich Chłopów.
Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.
Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl.
***
Na "Poranek Dwójki" w sobotę (21.04) w godzinach 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.
pg/kh