"Rzeczy warszawskie". Ponad 7 tysięcy opowieści

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 12:00
- Stwierdziliśmy, że każda rzecz w naszym muzeum opowiada historię Warszawy - mówiła Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy, przybliżając idee wystawy "Rzeczy warszawskie".
Audio
  • Rozmowa z Ewą Nekandą-Trepką, dyrektor Muzeum Warszawy, o wystawie "Rzeczy warszawskie" (Poranek Dwójki)

veles1200.jpg
"Misja naszego muzeum to ujawnianie białych plam"

W 21 gabinetach tematycznych Muzeum Warszawy znaleźć można rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Są punktem wyjścia do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców oraz wydarzeń i procesów, które ukształtowały współczesną Warszawę.

Przygotowując ekspozycję, gruntownie przejrzano 300 tys. obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum Warszawy ("wyprowadzając się z Rynku na czas remontu, mogliśmy przejrzeć każdą z tych rzeczy"). Wybrano 7352, które będą udostępniane publiczności. Wśród nich są zarówno dzieła sztuki, jak i rzeczy codzienne. Wszystkie są oryginałami.

Wystawa w Muzeum Warszawy nie opowiada jednej historii, nie odtwarza wprost dziejów miasta od jego początków do chwili obecnej. Podczas spaceru po staromiejskich kamienicach – w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą – każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. Do dyspozycji są również 4 autorskie ścieżki opracowane wspólnie ze znanymi osobami, których życie i działalność wiążą się z miastem.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Ewa Nekanda-Trepka (dyrektor Muzeum Warszawy)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

Czytaj także

"Pokój na lato" w Muzeum Powstania Warszawskiego. Enklawa zieleni wśród betonu i szkła

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 11:30
- Chcieliśmy wykorzystać ten skrawek zieleni znajdujący się po drugiej stronie muru, który był bardzo zaniedbany i tak naprawdę mieszkańcy nie mogli z niego korzystać - mówiły w Dwójce Anna Kotonowicz i Justyna Rudkowska z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń