"Apelujemy do słuchaczy o radiowe pamiątki"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 10:00
- Jeśli mają Państwo w swoich domowych zbiorach dokumenty, listy, plakaty, zdjęcia z okresu międzywojennego, okupacji i Powstania Warszawskiego, prosimy: zgłaszajcie się do nas, byśmy wspólnie mogli je zachować - mówiła w Dwójce Agnieszka Kordowicz.
Audio
  • Niezwykły projekt Polskiego Radia (Poranek Dwójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PR

budynek polskie radio 1200 crop.jpg
Stwórz z nami Muzeum Polskiego Radia

Gościem "Poranka Dwójki" była wicedyrektor Archiwum Polskiego Radia, z którą rozmawialiśmy o wyjątkowym przedsięwzięciu, w którym mogą wziąć udział również sami słuchacze.

Ekspozycja planowanego Muzeum Polskiego Radia, które miało powstać jeszcze przed ostatnią wojną, lecz ta pokrzyżowała te plany, obejmie m.in archiwalny sprzęt nagraniowy i zapisy historycznych audycji. W archiwum Polskiego Radia zachowało się ponad milion nagrań. Jest to najcenniejszy tego rodzaju zbiór w Polsce. To m.in. głosy Józefa Piłsudskiego, Władysława Sikorskiego, Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

- Radiowe archiwum posiada bardzo cenne zbiory, które mogłyby być eksponowane. Teraz prowadzimy zbiórkę pamiątek. Zależy nam bardzo na płytach z nagraniami przemówień prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego. Po Powstaniu Warszawskim zbiór ten prawdopodobnie został wywieziony do Krakowa i do tej pory te płyty się nie odnalazły. Poszukujemy też dokumentów z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego dotyczących konspiracyjnej działalności radiowców - powiedziała Agnieszka Kordowicz.

Jakiego rodzaju zapisami dysponuje Archiwum Polskiego Radia? Jakie dokumenty są w jego posiadaniu i które z nich zostały już zdygitalizowane? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Gość: Agnieszka Kordowicz (wicedyrektor Archiwum Polskiego Radia)

Data emisji: 1.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/pg

Czytaj także

"Niepodległa" w Polskim Radiu. Sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:58
W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. 
rozwiń zwiń