Studio Eksperymentalne Polskiego Radia pokażą w Karlsruhe

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 17:33
W audycji porozmawiamy o wystawie "Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio" w ZKM Center for Art and Media w niemieckim Karlsruhe.
Materiał z wystawy Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio
Materiał z wystawy "Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio" Foto: zkm.de/mat. prasowe
shutterstock konsola 1200.jpg
Bohdan Mazurek. Sekrety eksperymentatora

700 m2, blisko 200 obiektów, wśród których znajdą się wysmakowane graficznie partytury, wybór filmów awangardowych i popularnych, nagrania efektów dźwiękowych, narzędzia codziennej pracy inżynierów dźwięku, a także dokumentacja projektu wnętrza Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, czyli tzw. "Czarnego pokoju" stworzonego przez legendarnych architektów Oskara i Zofię Hansenów - wszystko to złoży się na otwieraną 13 lipca w ZKM Center for Art and Media w Karlsruhe wystawę "Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio" organizowaną przez ZKM i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi.

O wystawie porozmawiamy o godz. 8.10 (transmisja wideo) z Łukaszem Strusińskim z Instytutu Adama Mickiewicza.


rudnik 1200.jpg
"Taśmociął" – opowieść o Eugeniuszu Rudniku

Poza tym w audycji:

  • godz. 7.50 – o rocznicy wydarzeń z niedzieli 11 lipca 1943 roku, kiedy to oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Co rok IPN przygotowuje obchody tej rocznicy, by upamiętnić ofiary.
  • godz. 8.50 – o rozpoczynającym się 13 lipca w Łodzi Festiwalu Transatlantyk. Pomysłodawcą i dyrektorem imprezy jest Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". 
  • godz. 9.20 – o spektaklu "Garbus" Sławomira Mrożka w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (teatr poprosił widzów o scenografię - krzesła, stół, sofę; to nie pierwsza taka prośba do widzów w dziejach teatru. Kiedyś szukano... tapczanu dla Kaliny Jędrusik).
  • godz. 9.30 - łodzianie już niebawem będą mogli zwiedzać kanał rzeki Łódki. Przy okazji urodzin Łodzi będzie zorganizowana specjalna wycieczka. Wejście do kanału znajduje się w historycznym miejscu, w Parku Staromiejskim. W kanale nakręcono wiele filmów, m. in. film "W ciemności" Agnieszki Holland.
  • godz. 9.45 – o Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.

Opowiemy także o odbywającym się w Zamościu w dniach 10-15 lipca XVII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Eurofolk".

Naszą "Płytą Tygodnia" jest album "Nice  and Easy", na którym niemieckiemu bas-barytonowi towarzyszy jedna z najlepszych europejskich orkiestr jazzowych -  NDR Big-Band.

W audycji też będzie można wygrać książki w ramach konkursu "Pocztówki z wakacji".

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (11.07) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gest twórcy analogowego ma w sobie coś z ostateczności"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 14:23
- Nagrywając w cyfrze zawsze można cofnąć ruch. Gdy nagrywaliśmy na taśmę, czuło się większą odpowiedzialność, kompozytorzy przychodzili lepiej przygotowani - o atmosferze pracy w legendarnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia opowiadała Barbara Okoń-Makowska, jego wieloletnia reżyserka dźwięku.
rozwiń zwiń