"Jan Nowak-Jeziorański to postać ciekawsza niż Bond"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 11:00
- Ta misja go stworzyła i dała podwaliny pod jego późniejszą działalność w Radiu Wolna Europa - o powstającym filmie "Kurier" na temat losów słynnego emisariusza mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Audio
  • Jan Ołdakowski o filmie "Kurier" (Poranek Dwójki)
powstanie663.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Trwają zdjęcia do filmu fabularnego o Janie Nowaku-Jeziorańskim, który tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego przedzierał się z Londynu do okupowanej stolicy Polski z meldunkiem rządu emigracyjnego dla dowództwa AK. - To opowieść o wyścigu z czasem - opowiadał Jan Ołdakowski. - Prezentujemy historię człowieka, który z narażeniem życia, pomimo wielu problemów i niepowodzeń, prze do przodu, ponieważ ma misję.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego podkreślił, że Nowak-Jeziorańsk to postać ciekawa z punktu widzenia filmowca, bo opowiada o zwykłym człowieku, który zostaje bohaterem. - W odróżnieniu od Bonda, on potrafił realizować swoje misje, mimo że nie był wybitnym specjalistą walki wręcz czy skoków ze spadochronem.

Kadr z filmu "Kurier" Kadr z filmu "Kurier", fot. Bartosz Mrozowski

Film "Kurier" jest współprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego reżyserem i scenarzystą jest Władysław Pasikowski, a główną rolę gra w nim Philippe Tłokiński. W audycji Jan Ołdakowski mówił o radzie, której udzielił mu kiedyś Jan Nowak Jeziorański na temat prezentowania Powstania Warszawskiego. Gość "Poranka Dwójki" zdradził też pomysły na kolejne filmy poświęcone losom kuriera z Warszawy.

Premierę filmu "Kurier" zaplanowano na początek 2019 roku.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Filmowy hołd dla Kuriera z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 11:00
- Przygotowujemy film o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Jego reżyserem jest Władysław Pasikowski - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń