Narodowe Czytanie w Poznaniu: Mateusz Damięcki, taniec i sztuka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 12:43
Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego czytać będą w najbliższą sobotę (8.09) uczestnicy kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Ogólnopolska akcja organizowana z inicjatywy pary prezydenckiej odbędzie m.in. w Poznaniu.
Audio
  • Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Poznaniu (Poranek Dwójki)
Biblioteka Raczyńskich z frontową elewacją wzorowaną na wschodniej ścianie paryskiego Luwru. Po prawej budynek Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego
Biblioteka Raczyńskich z frontową elewacją wzorowaną na wschodniej ścianie paryskiego Luwru. Po prawej budynek Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum NarodowegoFoto: Adam Ciereszko/PAP

Przedwiośnie 1200.jpg
Czytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

- Zaczynamy o godz. 10 w łączniku Biblioteki Raczyńskich, który jest chyba takim najbardziej futurystycznym elementem naszej architektury. Właśnie ten element, być może trochę przypominający Szklane Domy, zainspirował artystów Teatru Muzycznego do przygotowania pokazu choreograficznego. Będzie także okazja zobaczenia ich po raz kolejny już na parkingu, ponieważ tam będzie odbywała się tegoroczna akcja, gdzie zaprezentują drugi pokaz taneczny. Będzie też okazja posłuchania muzyki filmowej - opowiadała w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wojtaszak.

O 10.15 rozpocznie się z kolei spotkanie z Mateuszem Damięckim. - Poza tym, że przeczyta finałowy fragment całej powieści, opowie także o swojej pracy nad rolą w ekranizacji "Przedwiośnia" wyreżyserowanej przez Filipa Bajona - zdradziła przedstawicielka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Narodowe Czytanie odbędzie się także w pobliskiej siedzibie Muzeum Narodowego. Co dokładnie zaplanowano w ramach wydarzenia? O tym w nagraniu audycji.

Centralne obchody akcji odbędą się w Warszawie w Parku Saskim.

***

Przygotował: Jacek Butlewski

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch