Polskie Radio
Section05
Żeromski w Polskim Radiu

„Przedwiośnie” jako marzenie Żeromskiego o Polsce?

– „Przedwiośnie” jest ważne nie tylko z literackiego punktu widzenia, ale również pod kątem dyskursu na temat odradzającej się Polski – powiedział w audycji „Między Kropkami” Marek Ławrynowicz, pisarz i poeta. Przy okazji akcji Narodowego Czytania rozmowa na temat istoty i przesłania dzieła Stefana Żeromskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 Stefan Żeromski Narodowe Czytanie KSIĄŻKA czytelnictwo Narodowe czytanie 2018

Ciechowski, Klich i wiersze wpisane w muzykę

- To duża sztuka, wziąć piękną i szlachetną materię i nie zepsuć jej, a nawet troszkę do niej dołożyć i stworzyć nową jakość - tłumaczy Kasia Klich, która wydała niedawno album z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim "Stubbornly Absent Commemoration - A Tribute to Wisława Szymborska".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Grzegorz Ciechowski Kasia Dydo Katarzyna Dydo Damian Sikorski MUZYKA muzyka hp muzyka rozrywkowa Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie z historią Warszawy w tle

I o starej, i o nowej, i o pięknej i tej obskurnej Warszawie opowiadaliśmy w sobotnim "Jedynym takim miejscu". Sentymentalnym przewodnikiem był warszawiak o blisko dziewięćdziesięcioletnim stażu profesor Leszek Antoni Kosiński. Odwiedziliśmy też Park Miniatur i opowiedzieliśmy jak chociaż na kilka minut przenieść się do przedwojennej stolicy.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Małgorzata Raducha Narodowe Czytanie Warszawa KULTURA