Polskie Radio
Section05
Jacek Butlewski

Czerwiec '56. Mieszkańców Poznania wsparł Robert de Niro

W 1956 roku w Poznaniu doszło do protestów robotniczych znanych jako Poznański Czerwiec. W dwudniowych starciach rannych zostało ok. 900 osób, 75 zginęło, wśród nich - 13-letni Romek Strzałkowski. Dziś - 28 czerwca - mija 67 lat od tych wydarzeń. W obchody zaangażował się amerykański aktor Robert De Niro.
Zobacz więcej na temat:  Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956 Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Jacek Butlewski Robert De_Niro Albert Camus

"Czekamy na przyjazd 30 młodych skrzypków z całego świata"

- 7 października, czyli przed inauguracją, o godz. 15 wylosujemy nazwisko skrzypka bądź skrzypaczki, którzy rozpoczną przesłuchania etapowe. Wszyscy już w napięciu czekamy na tę informację, kogo będziemy mogli usłyszeć jako pierwszego - mówiły w Dwójce Karolina Kaźmierczak i Martyna Nicińska, organizatorki 16. Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego Jacek Butlewski Dwójka Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Tomasz Łęcki: Chronimy dzieła sztuki i zabytki, to ważne dla wspólnej przyszłości

W minionym tygodniu dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu pojechał z transportem darów dla Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. Dostarczono m.in. środki do zabezpieczenia dzieł sztuki, na wypadek ich ewakuacji. Z powrotem zabrano ukraińskie książki, które trafiły do Biblioteki Raczyńskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Lwów muzeum wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Poznań SZTUKA Jacek Butlewski Trójka

Muzyczno-taneczna parada przejdzie przez Poznań

Międzynarodowy Dzień Muzyki świętowaliśmy w piątek, 1 października. Przypomnijmy, ze z tej okazji Trójka przez cały dzień grała wyłącznie polskie utwory. Tymczasem uczniowie poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej postanowili to uczcić w inny sposób – wielką paradą taneczno-muzyczną, która przejdzie przez miasto. Aby przyłączyło się do nich więcej osób, wybrali sobotę, 2 października.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp KULTURA taniec szkoła muzyczna Poznań zabawa radość Jacek Butlewski Piotr Firan Trójka

Nie tylko stary niedźwiedź wkrótce mocno zaśnie

Jakiś czas temu dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zwróciła się do mieszkańców z prośbą o przynoszenie orzechów. Skąd taka niecodzienna prośba? Chodzi o niedźwiedzie, które przygotowując się do zimowego snu, pochłaniają właściwie dowolne ilości orzechów. Ale przecież nie tylko u tego gatunku mamy do czynienia z okresowym spowolnieniem procesów życiowych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sen zima zwierzęta przyroda Jacek Butlewski Mateusz Drozda Trójka

Literackie bingo w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu

- Zachęcamy, aby sięgnąć po książki oraz dowiedzieć się czegoś więcej o literackich patronach roku 2021 za pomocą naszego #BraczBingo - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wojtaszek z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  biblioteka Stanisław Lem Krzysztof Kamil Baczyński Cyprian Kamil Norwid Tadeusz Różewicz KSIĄŻKA Jacek Butlewski Rok Lema Rok Norwida Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Rok Tadeusza Różewicza KULTURA

Polskie gwary: czy pani/pan mnie rozumie?

Mieszkaniec północnych Chin nie jest w stanie porozumieć się z mieszkańcem Chin południowych, tak różnią się ich języki. Na tym tle Polska wydaje się krajem dość jednorodnym językowo, chociaż i u nas mogą się pojawić problemy podczas rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  Poznań Zakopane język polski regiony społeczeństwo Podhale wielkopolskie rozmowa mowa Jacek Butlewski Przemysław Bolechowski Trójka Łukasz Ciechański Małgorzata Łukowska

"Tajemniczy ogród" w adaptacji pracowników poznańskiej biblioteki

"Tajemniczy ogród"– opublikowana w 1911 roku powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett, doczekała się niezliczonych, w tym teatralnych i filmowych, interpretacji. Do grona osób chcących przypomnieć odbiorcom ten klasyk literatury dziecięcej dołączyli pracownicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, którzy w ramach akcji "Lato z książką online" nagrywają fragmenty książki i publikują w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Łukawski KULTURA Poznań biblioteka KSIĄŻKA Jacek Butlewski ogród wakacje lato

M jak Mistrzowie. Wystawa kolekcji Tadeusza Mysłowskiego i Ireny Hochman

Od 23 listopada w Muzeum Narodowym w Poznaniu można oglądać wystawę dzieł sztuki wielkich twórców polskich i zagranicznych, zebranych przez polsko-amerykańskiego artystę i jego żonę - Irenę Hochman - nowojorską marszandkę. W kolekcji znalazły się dzieła słynnych artystów, m.in. Salvadora Dali, Marcela Duchampa, Andy'ego Warhola czy Pabla Picassa.
Zobacz więcej na temat:  wystawa KULTURA Jacek Butlewski