I, Culture Orchestra. Najlepsi młodzi muzycy ruszają w trasę

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 14:40
- Fajne w tym projekcie jest to, że zgłaszają się ludzie, którzy są nastawieni na ciężką pracę i chcą tu być - mówiła w Dwójce Krystyna Wasik, młoda skrzypaczka, która znalazła się w tegorocznym składzie młodzieżowej orkiestry.
Audio
  • I, Culture Orchestra. Najlepsi młodzi muzycy ruszają w trasę (Poranek Dwójki)

Powołany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku projekt jest szczególną okazją do spotkania młodych muzyków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Węgier, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji. Co roku w wyniku dwuetapowych przesłuchań powstaje stuosobowa orkiestra złożona z ludzi w wieku 18-28 lat. Menedżerka programu Maria Karwowska opowiadała, że średnio jest po pięć zgłoszeń na miejsce. Młodych muzyków przyciąga możliwość współpracy z członkami najlepszych zespołów świata. - Muzycy nie ćwiczą w dużych grupach tylko w pojedynczych sekcjach. Każdy instrument ma swojego tutora - mówiła Maria Karwowska.

W ramach tegorocznej, siódmej już odsłony projektu I, Culture Orchestra zagra w najważniejszej sali koncertowej Brukseli BOZAR i wzbudzającej emocje nowo otwartej Elbphilharmonie w Hamburgu. Koncerty wpiszą się w obchody 100-lecia polskiej niepodległości.

W audycji młodzi ludzie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z udziałem w międzynarodowej orkiestrze, ale też o problemach muzyków rozpoczynających zawodową karierę.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Karwowska (mendżerka programu I, Culture Orchestra), Krystyna Wasik (skrzypaczka), Jakub Braun (kontrabasista)

Data emisji: 24.10.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Gruppo di Tempera i muzyczne polskie odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 10:00
- Chcieliśmy zrobić coś polskiego, szczególnie dlatego, że jest paru kompozytorów, Tadeusz Szeligowski czy Michał Spisak, kompletnie nieznanych w Europie - opowiadał Sebastian Aleksandrowicz z Gruppo di Tempera o najnowszej płycie zespołu "Polish Music for Winds and Piano".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym polski duet zachwycił słuchaczy w Kolorado

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 11:00
- Początkowo miało nie być nagrody publiczności, ale spodobaliśmy się na tyle, że widzowie konkursu postanowili zabrać głos w debacie - mówili w Dwójce zwycięzcy prestiżowych zawodów "Art of the Duo" w Boulder w Kolorado.
rozwiń zwiń