Daniel Cichy: brakuje miejsca dla krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 09:00
- Krytyka to nie tylko komentowanie lecz także dokumentacja tego, co się w muzyce dzieje. I z tym mamy duży kłopot, ale nie dlatego, że nie ma kto pisać, lecz dlatego, że nie ma gdzie – mówił w Dwójce przewodniczący jury IV Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych "Kropka".
Audio
  • Relacja z IV gali Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych (Poranek Dwójki)
Logo konkursu
Logo konkursuFoto: mat. promocyjne

"Zgodnie z powszechną opinią krytykować potrafi każdy. Dużo rzadszą umiejętnością jest głębsza refleksja i wnikliwa ocena zjawiska. Jeszcze rzadziej zdarza się formułować własne, oryginalne sądy w taki sposób, by swą atrakcyjnością same przyciągnęły odbiorcę. Wierzymy, że rzetelna krytyka muzyczna może, i powinna być, prawdziwą sztuką, dlatego stworzyliśmy Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych" – czytamy w manifeście organizatorów.

- Internet jest medium, w którym można pisać o muzyce i wielu autorów to robi, ale brakuje krytyki wspartej instytucjonalnie. Komercjalizacja, która niestety jest znakiem czasu, zdecydowanie źle wpływa nie tylko na niezależność sądów, ale przede wszystkim na ich obecność, a właściwie decyduje o nieobecności – powiedział Daniel Cichy, dyrektor Państwowego Wydawnictwa Muzycznego.

Jak swoje miejsce w polskiej kulturze muzycznej widzą laureaci konkursu? Zapraszamy do wysłuchania relacji z gali wręczenia nagród.

***

Rozmawiała: Łucja Siedlik

Gość: Daniel Cichy (przewodniczący jury Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych "Kropka")

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 7.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mko/bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA KULTURA

Czytaj także

Dyrektor NInA: te nagrania nas przetrwają

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 20:00
O misji Narodowego Instytutu Audiowizualnego opowiadał w audycji "O wszystkim z kulturą" Michał Merczyński.
rozwiń zwiń