X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawdziwa historia "Cichej nocy"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 13:03
- Oto list, który Franz Xaver Gruber napisał w 1854 roku, tytułując go "zaświadczenie autentyczności". Kompozytor potwierdza w nim swoje autorstwo melodii kolędy "Cicha noc" i wymienia Josepha Mohra jako autora słów - mówiła w Dwójkowej relacji z Muzeum Cichej nocy w Hallein pod Salzburgiem dr Anna Holzer.
Audio
  • Prawdziwa historia "Cichej nocy" (Poranek Dwójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Thoom

Muzeum znajduje się w domu, w którym mieszkał Franz Xaver Gruber, autor melodii najsłynniejszej kolędy świata. Zwiedzając je, można zobaczyć najstarszy znany rękopis utworu, a także list potwierdzający autorstwo melodii, napisany własnoręcznie przez kompozytora.

W audycji wysłuchaliśmy też historii wystawionej w muzeum gitary autora słów "Cichej nocy" - Josepha Mohra, na której wykonano ją po raz pierwszy i na której wiele lat później grał w Stanach Zjednoczonych Bing Crosby, opowiadając historię utworu przed 40-milionową publicznością telewizyjną. - Obecnie na tej gitarze się już nie gra, ale powstała jej wierna kopia, którą kilka lat temu delegacja austriacka zabrała do Watykanu na audiencję u papieża Franciszka i spotkanie z emerytowanym papieżem Benedyktem. Zagrano na niej wtedy oczywiście "Cichą noc" – opowiadała dr Anna Holzer.

***

Przygotował: Maciej Łukasz Gołębiowski

Data emisji: 26.12.2018

Godzina emisji: 9.37

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"


Rękopis "Cichej nocy". Fot. Maciej Łukasz Gołębiowski/PR Rękopis "Cichej nocy". Fot. Maciej Łukasz Gołębiowski/PR

Gitary autora słów "Cichej nocy" - Josepha Mohra. Fot. Maciej Łukasz Gołębiowski Gitara autora słów "Cichej nocy" - Josepha Mohra. Fot. Maciej Łukasz Gołębiowski/PR
Hallein pod Salzburgiem. Fot. Maciej Łukasz Gołębiowski/PR Hallein pod Salzburgiem. Fot. Maciej Łukasz Gołębiowski/PR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kolędy na perkusję". Improwizacje Jerzego Rogiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 17:00
- Kolędy to jedyne polskie pieśni, które przetrwały próbę czasu i przy których można wspólnie pomuzykować. Wykonie ich na perkusji odwołuje się do pamięci słuchaczy, do ich wyobraźni i głębokich emocji. Moja płyta nie jest żartobliwa - mówił w Dwójce jazzowy perkusista.
rozwiń zwiń