X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od zmierzchu do świtu z tańcem garba

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 10:00
Muzeum Azji i Pacyfiku zorganizowało warsztaty tradycyjnych tańców indyjskich. Zajęcia prowadzili profesjonalni hinduscy instruktorzy oraz polscy pasjonaci - Siddharth Bhavsar i Magdalena Niernsee.
Audio
  • Warsztaty indyjskiego tańca w Muzeum Azji i Pacyfiku (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Garba to taniec pochodzący z północnego zachodu Indii, z regionu Gudżarat. Jest wiele tradycyjnych tańców w tym regionie, m.in. raas i oczywiście bollywood, ale dla mnie najważniejszy jest taniec tradycyjny. Garba jest w Indiach bardzo popularna. Bez garby nie obejdzie się żaden festiwal – tłumaczył Siddharth Bhavsar.

Garba wymaga kondycji i wytrzymałości. Dominują w nim przysiady, klaskanie, szybkie ruchy. - Jeśli jesteś w dobrej kondycji, możesz tańczyć go w dowolnym wieku. W mieście z którego pochodzę, organizowany jest festiwal, który trwa dziewięć nocy. Festiwal zaczyna się o 7 wieczorem i może trwać do 5 rano. Muzyka gra cały czas, niektórzy tańczą bez przerwy. To rodzaj transu, w którym można o wszystkim zapomnieć.

Ważnym punktem warsztatów była postać uznanej polskiej instruktorki tańców hinduskich, Magdaleny Niernsee: - Zajmuję się tym od 1998 roku. Uczę tańca kathak, jednego z klasycznych stylów północnych – mówiła artystka. – Każdy może przyjść na taki warsztat, aby się pobawić. Chodzi o to, aby poznać na takim spotkaniu różne style i choreografię.

Jak wygląda indyjski zespół muzyki tradycyjnej? Jak wyglądają festiwale w Indiach? Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Przygotował: Piotr Dorosz

Goście: Siddharth Bhavsar, Magdalena Niernsee (instruktorzy tańca)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 7.50

Materiał wyemitowano w audycji: Poranek Dwójki

gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tabla - efekt wściekłości perkusisty?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 14:14
- Jedna z legend mówi, że tabla powstała w XVI wieku na dworze indyjskiego sułtana Akbara w wyniku rywalizacji pomiędzy dwoma instrumentalistami - opowiadała prof. Renata Czekalska.
rozwiń zwiń