REKLAMA

Iwona Kempa: Lavant to mistrzyni poetyckiego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:22
"Zapiski z domu wariatów" Christine Lavant to opis ludzkiego doświadczenia ujętego w fantastyczną, poetycką formułę. Ta mała książeczka ma charakter tworzonego na miejscu poetyckiego reportażu i jest doskonale skonstruowanym dziełem literackim – mówiła w Dwójce ceniona reżyserka teatralna.
Audio
  • Iwona Kempa poleca książkę "Zapiski z domu wariatów" Christine Lavant (Poranek Dwójki)
  • Iwona Kempa poleca film "Bez lęku" Petera Weira (Poranek Dwójki)
  • Iwona Kempa poleca książkę Eleny Ferrante (Poranek Dwójki)
  • Iwona Kempa poleca wizytę w wiedeńskim MuseumsQuartier (Poranek Dwójki)
  • Iwona Kempa poleca stand upy Hannah Gadsby "Nanette" (Poranek Dwójki)
Iwona Kempa
Iwona KempaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Christine Lavant napisała swoją książkę w 1946 roku, a dotyczy ona wydarzeń, które miały miejsce 11 lat wcześniej. Zaledwie jako 20. letnia dziewczyna po nieudanej próbie samobójczej sama zgłosiła się do szpitala psychiatrycznego ponieważ uznała, że musi się leczyć. - To proza niezwykła, tajemnicza i fascynująca. Ma też wymiar realistyczny, bo szpital i jego piekło, które opisała Lavant stało się później w nazistowskich Niemczech miejscem zagłady pacjentów – powiedziała Iwona Kempa.

W cyklu rekomendacji "Poranka Dwójki" reżyserka mówiła również m.in. o filmie "Bez lęku" Petera Weira, książce Eleny Ferrante i zapraszała do złożenia wizyty w wiedeńskim MuseumsQuartier.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Gość: Iwona Kempa (reżyserka teatralna)

Data emisji: 11-15.03.2019

Godzina emisji: 8.00

mko/bch

Czytaj także

Maciej Janicki: Haneke ma rzadki wśród reżyserów słuch muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:32
- "Pianistkę" warto zobaczyć przede wszystkim ze względu na wybitną kreację Isabelle Huppert. Szalenie istotną rolę odgrywa tu zarówno muzyka Schuberta, jak i Schumanna. Słuch muzyczny, jaki ma reżyser, jest bardzo rzadko spotykany wśród twórców wykorzystujących w filmach muzykę klasyczną - mówił Maciej Janicki z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Jadowska: Nowe Horyzonty to uczta dla kinomanów

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 08:00
- W tym roku na wrocławskim festiwalu zobaczymy pięć retrospektyw. Lubię oglądać filmy mając podane każdego dnia kolejne dzieła jakiegoś autora i mogę zobaczyć je razem - mówiła w Dwójce ceniona reżyser, scenarzystka i scenografka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Paszta: "Cinema Paradiso" niesie ważne dla mnie przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 12:00
- Ten film, przy swojej pięknej, klasycznej, snującej się nieraz fabule, powiedziałbym nawet, że bardzo romantycznej, opowiada o tym, jak ważne jest patrzenie do przodu, a nie oglądanie sie wstecz - mówił w Dwójce reżyser teatralny. 
rozwiń zwiń