X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Warszawa: Miasto podzielone". Obraz getta z nowej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 10:00
- Chcielibyśmy, żeby ten film wywoływał refleksję w ludziach, którzy dziś chodzą po Warszawie - mówiła w Dwójce Dorota Przyłubska, producentka dokumentu o getcie warszawskim, opartego na nieznanym dotąd materiale filmowym z czasów II wojny światowej.
Audio
  • Dorota Przyłubska i Zygmunt Walkowski o filmie "Warszawa: Miasto podzielone" (Poranek Dwójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

powstanie w gettcie 1200.jpg
Powstanie w gettcie - serwis specjalny

Sienna to ulica, której się bałam i boję się do dzisiaj. Nigdy nie przeszłam tą ulicą bez uczucia lęku - opowiada Agata Bołdok, która jako mała dziewczynka uciekła z getta warszawskiego przez dziurę w murze na ulicy Siennej. Agata Bołdok jest też jedną z bohaterek filmu "Warszawa: Miasto podzielone". Punktem wyjścia dla tego dokumentu był nieznany wcześniej materiał filmowy zarejestrowany w getcie na początku roku 1941. - Ten film trwa 10 minut i został nakręcony w getcie przez Polaka Alfonsa Ziółkowskiego - mówiła Dorota Przyłubska. - To jedyny, oprócz znanego niemieckiego filmu propagandowego, materiał filmowy nagrany w tym miejscu.

Zapis Alfonsa Ziółkowskiego w dokumencie "Warszawa: Miasto podzielone" wpisuje się w opowieść o tym, jak getto wpłynęło i dalej wpływa na życie stolicy. - Nie chcieliśmy robić filmu o filmie. Wykorzystaliśmy materiał Alfonsa Ziółkowskiego do tego, żeby opowiedzieć o historii getta warszawskiego z perspektywy miasta.

O pracach nad dokumentem w audycji opowiadał też Zygmunt Walkowski. Varsavianista wyjaśnił, w jaki sposób udało mu się rozszyfrować poszczególne lokalizacje pojawiające się w archiwalnym filmie.

Reżyserem i scenarzystą dokumentu "Warszawa: Miasto podzielone" jest Eric Bednarski, który odkrył unikatowy materiał filmowy Alfonsa Ziółkowskiego

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Goście: Dorota Przyłubska i Zygmunt Walkowski

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

bch/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmy o getcie i powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:39
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Przy okazji kolejnej rocznicy pokazujemy jak polskie i zagraniczne kino pokazuje życie w getcie i zryw powstańczy.
rozwiń zwiń