"Polska Pomaga". Muzycy i melomani otwierają serca dla Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 10:00
- Polska Orkiestra Królewska organizuje na ten koncert swoje najlepsze siły. Wierzymy, że muzyka ma tę siłę, by poruszyć ludzi i skłonić ich do pomocy - mówił w Dwójce Jacek Urbaniak, autor programu niedzielnego (28.04) koncertu charytatywnego, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla Wenezuelczyków.
Audio
  • Robert Kazimierski i Jacek Urbaniak o koncercie "Polska Pomaga" dla Wenezueli (Poranek Dwójki)
Audio
  • Robert Kazimierski i Jacek Urbaniak o koncercie "Polska Pomaga" dla Wenezueli (Poranek Dwójki)

Wenezuelę trawi największy konflikt w dziejach tego kraju. Z jego powodu kraj opuściło już prawie trzy i pół miliona ludzi. Ci, którzy zostali, mają problemy ze zdobyciem pożywienia, lekarstw, o czym opowiadał w "Poranku Dwójki" Robert Kazimierski, szef Centrum Medialnego Caritas Polska: - Sytuacja w Wenezueli jest krytyczna. Jako ludzie i chrześcijanie musimy zareagować.

Robert Kazimierski dodał, że Polacy chętnie angażują się w pomoc potrzebującym mieszkańcom z innych krajów, ponieważ sami taką pomoc otrzymali w czasach PRL. Podczas koncertu kolęd w ramach akcji "Polska Pomaga" udało się zebrać prawie milion złotych z SMS-ów dla trawionej wojną domową Syrii.

Koncert dla Wenezueli odbędzie się 28 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, tzw. II Niedzielę Wielkanocną. W repertuarze znajdą się zarówno tradycyjne polskie pieśni z różnych epok, jak i arcydzieła światowej literatury muzycznej. O czym opowiadał w audycji Jacek Urbaniak. - Zastanawiałem się jak dobrać program, by zaspokoić wykwintnych melomanów i szeroką publiczność Telewizji Polskiej. Ostatecznie koncert będzie złożony z czterech filarów.

Koncert charytatywny "Polska Pomaga" Wenezueli. Transmisja >>>

Najstarszą kompozycją jest Alleluja Mikołaja z Radomia, pamiętające czasy króla Władysława Jagiełły. Niewiele młodsze są pieśni wykonywane po dziś dzień: Chrystus zmartwychwstań jest oraz Wesoły nam dzień dziś nastał. Wyraziste przesłanie niosą pieśni śpiewane przez wiernych w polskich kościołach: Nie zna śmierci Pan żywota, Zwycięzca śmierci i Otrzyjcie łzy. W programie znalazła się też muzyka z Południowej Ameryki z okresu baroku.

W koncercie nie zabraknie również najwspanialszych dzieł europejskiego baroku związanych z tym najważniejszym dla chrześcijan świętem. Zabrzmią fragmenty Glorii A. Vivaldiego oraz Exsultate jubilate Mozarta, zaś zwieńczeniem wieczoru będą dwie części Mesjasza G. F. Haendla. 

Na scenie Teatru Królewskiego w Łazienkach zagrają znakomici soliści i Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej oraz Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki. Podczas koncertu gościnnie wystąpi syryjski śpiewak i kompozytor – Wassim Ibrahim, a także Robert Siwak – znawca muzyki Orientu i dawnych instrumentów perkusyjnych. Podczas koncertu zostaną wręczone dwa wyróżnienia Caritas Polska dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla niesienia pomocy ofiarom konfliktów. Koncert będzie transmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

"Polska Pomaga" >>>

Pomóc Wenezueli można wysyłając SMS o treści PolskaPomaga – pisane razem - pod numer 72052. Koszt 2, 46 z VAT.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Robert Kazimierski, szef Centrum Medialnego Caritas Polska, Jacek Urbaniak (oboista, znawca muzyki dawnej)

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 8.30

bch/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska Pomaga". Z pomocą ofiarom humanitarnego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 13:32
W audycji zaprosimy Państwa na koncert charytatywny dla Wenezueli - "Polska Pomaga". Z powodu trwającego najpoważniejszego w historii tego kraju konfliktu, Wenezuelę opuściło już prawie trzy i pół miliona ludzi.
rozwiń zwiń