Polskie Radio
Section05
Wenezuela

Izydor Borowski - adiutant Simóna Bolívara, bohater Persji

Jego burzliwa biografia odzwierciedla czasy, w których przyszło mu żyć. Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej, a następnie zawiedzione nadzieje związane z Napoleonem Bonaparte zmusiły go do tułaczki po świecie. Oto historia Polaka, który pomógł Wenezueli uzyskać niepodległość, a szachowi Mohammadowi Kadżarowi zasiąść na perskim tronie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Legiony Polskie rozbiory Polski Napoleon Bonaparte Simón Bolívar powstanie listopadowe Haiti Wenezuela

Caritas Polska dla najbardziej potrzebujących. Program #paczkadlawenezueli

Wenezuela od 2014 roku mierzy się z jednym z największych kryzysów ekonomiczno-społecznych naszych czasów. Brakuje żywności, wody, prądu, pracy. Już ponad 7 mln Wenezuelczyków uciekło z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Najuboższym z nich w sąsiedniej Kolumbii pomaga Caritas Polska poprzez swój program #paczkadlawenezueli. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki. 
Zobacz więcej na temat:  Caritas pomoc pomoc Wenezuela Caritas ŚWIAT Caritas pomoc ŚWIAT ŚWIAT pomoc pomoc pomoc

Putin ucieknie, by ratować skórę? Kreml ma plan awaryjny. Trzy możliwe kierunki

Kremlowski reżim planuje ucieczkę Władimira Putina i jego współpracowników - poinformował rosyjski politolog niezależny Abbas Gałliamow. Jak ocenił operacja, którą niezależne media określiły kryptonimem "nowa arka" jest rzeczywiście przygotowywana. Niemniej Kreml wciąż liczy, że nie będzie musiał jej realizować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 Władimir Putin Chiny Wenezuela Argentyna

Nowe plany Białego Domu wobec Wenezueli. Chodzi o eksport ropy naftowej

Rząd Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do złagodzenia części sankcji wobec Wenezueli w zamian za wznowienie przez reżim Maduro dialogu z opozycją - informuje waszyngtoński korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski. Jak podają z kolei amerykańskie gazety, działania Białego Domu mają związek z eksportem wenezuelskiej ropy naftowej na światowe rynki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Ameryka Środkowa USA Wenezuela sankcje USA

"Wenezuela jest dzisiaj na skraju przepaści". Caritas pomaga potrzebującym

- Ogromny kryzys polityczny, hiperinflacja, niestabilna sytuacja na rynku ropy spowodowała, że dziś Wenezuela jest na skraju przepaści i ubóstwa, najbardziej zaś cierpią zwykłe rodziny. W kraju, który ma złoża ropy naftowe porównywalne do tych w Arabii Saudyjskiej, brakuje żywności. Chcemy na to uwrażliwić Polaków, jako naród jesteśmy otwarci na tę pomoc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ameryka Południowa Wenezuela Błażej Prośniewski Caritas Polska Caritas

"Dla naszych narodów to kwestia zachowania tożsamości i przetrwania". Andrzej Duda o imperialnych zapędach Rosji

- Narody Europy Środkowo-Wschodniej pamiętają, że imperialna Rosja, która dziś znów dąży do ekspansji, zawsze chciała je zniewolić - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na portalu wenezuelskiego dziennika "El Universal". Dodaje, że przypomina o tym rocznica sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wenezuela Andrzej Duda Ameryka Południowa historia Polski Niemcy II wojna światowa Rosja

Simón Bolívar. Pięć ciekawostek o życiu i śmierci bohatera Ameryki Południowej

W ostatnim czasie postać Simóna Bolívara zyskała w naszym kraju na popularności za sprawą serialu poświęconemu wenezuelskiemu bohaterowi, który emituje Telewizja Polska. Jakim człowiekiem był Bolívar? Z czego był znany? Co z walką o wolność Wenezueli mieli wspólnego Polacy? Przedstawiamy Państwu pięć ciekawostek o wyzwolicielu Ameryki Południowej.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Południowa Simón Bolívar Kolumbia Wenezuela