REKLAMA

Jan Marczewski: Walery Sławek był idealistą

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 13:26
- Najciekawsze w naszym filmie jest to, że staraliśmy się uchylić rąbka tajemnicy z okresu, który w naszej świadomości nie funkcjonuje - opowiadał gość "Poranka Dwójki" – aktor, który w filmie "Piłsudski" wcielił się w postać Walerego Sławka – przyjaciela i najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • Rozmowa z Janem Marczewskim o roli Walerego Sławka w filmie "Piłsudski"
Jan Marczewski
Jan MarczewskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Nie wiedziałem, jak tragiczną postacią był Walery Sławek. Miał biografię pełną zwrotów akcji, wzlotów i upadków. Ale właśnie dzięki przyjaźni z Piłsudskim udało mu się to wszystko przezwyciężyć. Jedyna wada, którą jego przeciwnicy polityczni mogli mu zarzucić, to że był zbyt oddany Piłsudskiemu. Bo pod każdym innym względem mówili, że był nieskazitelny - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

Jan Marczewski podkreślał, że Walery Sławek pochodził z Kresów, a więc silnie były w nim zakorzenione wartości antyrosyjskie i niepodległościowe. - Piłsudski był jedyną osobą, za którą Sławek mógł iść. Inspirował go jako przywódca. Nie zawsze za nim nadążał, ale jak tylko zauważył, co się dzieje, to wtedy w stu procentach starał się tej sprawie oddać.

- Najciekawsze w naszym filmie jest to, że staraliśmy się uchylić rąbka tajemnicy z okresu, który w naszej świadomości nie funkcjonuje. Dla nas Piłsudski to jest człowiek w mundurze, z wąsem. Walery Sławek to również łysy pan z sumiastym wąsem, zakrywającym blizny po wypadku. A my staramy się opowiedzieć o czasach, jak jeszcze Piłsudski nosił brodę – o wąsach nie było wtedy mowy. Gdy był traktowany jako wyrzutek, nie wódz - podkreślał aktor.

Film "Piłsudski" Michała Rosy będzie miał premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Co było najtrudniejszego w odtwarzaniu roli Walerego Sławka? I gdzie jeszcze możemy w najbliższym czasie zobaczyć Jana Marczewskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

ProwadzącyPaweł Siwek

Gość: Jan Marczewski

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/bch

Czytaj także

Tajemnicze samobójstwo Walerego Sławka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 05:40
Walery Sławek jest postacią z panteonu wielkich, ale przegranych polityków. Pięknie rozpoczęta biografia człowieka, który tak wiele zrobił dla wywalczenia Polsce wolności, i tragiczny kres osoby, której zawaliło się życie polityczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krew Boga". Bartosz Konopka: ten film był dla mnie katalizatorem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:30
- Ten film najpierw bardzo utrudnił mi życie, był takim krzyżem, który trzeba dźwigać, ale potem pomógł mi wyjść z wielu rzeczy, które przerabiałem w życiu, pomógł mi w przemianie - mówił w Dwójce reżyser "Krwi Boga".
rozwiń zwiń