Provinz Posen - elektro i muzyka źródeł Wielkopolski w jednym

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 11:02
W sobotnim "Poranku Dwójki" rozmawialismy o projekcie poświęconym wielkopolskiej kulturze tanecznej sprzed stu lat. 
Audio
  • O nowym projekcie Provinz Posen z muzykami z zespołów m.in Muchy i Afro Kolektyw (Poranek Dwójki)
  • Leszek Richter o 72. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "Gorolski Święto" (Poranek Dwójki)
  • 27. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych - Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu (Poranek Dwójki)
Plakat projektu Provinz Posen.
Plakat projektu Provinz Posen.Foto: mat. pras.

Provinz Posen to nowy projekt i album muzyków znanych m.in. z zespołów Muchy i Afro Kolektyw. Łączy w sobie elektronikę z muzyką źródeł. Nowoczesne brzmienie albumu jest oparte na - nagranych specjalnie na potrzeby albumu - samplach muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z Wielkopolski – kozłach, klarnetach i mazankach. O poszukiwaniach autentycznego brzmienia oraz interpretacji tradycyjnej muzyki na nowo opowiadali w audycji Malwina Paszek, Daga Gregorowicz, Szymon Waliszewski, Jan Prządka, Bernard Frącek oraz Edmund Hildebrand. Zaprosili także na pierwszy koncert zespołu w pełnym, ośmioosobowym składzie.

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • o 8.00 opowiadaliśmy o bliskich i dalekich podróżach z muzyką tradycyjną w wakacyjnym cyklu Muzyczna Podróż Marzeń;
  • o 8.10 zajrzeliśmy do Nowego Sącza na 27. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych - Święto Dzieci Gór, gdzie dzieci z wielu kręgów kulturowych i religijnych podczas wspólnej zabawy zapoznają się z bogactwem oraz różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, a także uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do: wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników; 
  • o 8.35 połączyliśmy się telefonicznie z Jabłonkowem na Zaolziu. Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia w Lasku Miejskim trwać będą bowiem 72. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne "Gorolski Święto", które są najdłuższą i najważniejszą imprezą kulturalną w zaolziańskich dziejach.  O wydarzeniu opowie Leszek Richter z Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie;
  • o 8.50 w "Słowianku" spotkaliśmy się z gwarą śląską. Usłyszeliśmy także co nieco o gwarze wspomnianego Jabłonkowa;
  • około 9.10, jak co tydzień w wakacje, dowiedzieliśmy się, jakie atrakcje czekają na uczestników akcji "Dwójka na miejscu", która tym razem odbywa się w Augustowie.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: "Historii polskiego folku", "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek 

Goście: Malwina Paszek, Daga Gregorowicz, Szymon Waliszewski, Jan Prządka, Bernard Frącek, Edmund Hildebrand (zespół Muchy i Afro Kolektyw)

Data emisji: 27.07.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.25

at/am


Zobacz więcej na temat: folk kultura ludowa
Czytaj także

Polonez. Czego nie wiemy o najbardziej znanym polskim tańcu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 15:30
- Zafascynowało mnie, że tak powszechny gatunek jest paradoksalnie tak nieznany - mówił w "Źródłach" Witold Broda z Kapeli Brodów, która zaprezentowała swoją najnowszą płytę "Polski, polonez, chodzony".
rozwiń zwiń