X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polonez. Czego nie wiemy o najbardziej znanym polskim tańcu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 15:30
- Zafascynowało mnie, że tak powszechny gatunek jest paradoksalnie tak nieznany - mówił w "Źródłach" Witold Broda z Kapeli Brodów, która zaprezentowała swoją najnowszą płytę "Polski, polonez, chodzony".
Audio
  • Witold Broda opowiada o płycie "Polski, polonez, chodzony" (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Polski, polonez, chodzony Kapeli Brodów.
Okładka płyty "Polski, polonez, chodzony" Kapeli Brodów.Foto: mat. pras.

Problemy zaczynają się już przy próbie ustalenia genezy tego tańca. Narodził się w Polsce, ale gdzie? W ziemiańskim dworku? W kamienicy? W wiejskiej chacie? Tego nie wiemy. Jak mówił w audycji Witold Broda, chodzona forma tańca była popularna już w XVI wieku, a nazwy "polski", "polonez" czy "chodzony" odnoszące do tej samej formy muzycznej, utrzymanej w wolnym, czasem uroczystym tempie, były najczęstsze, ale było ich dużo więcej.

- Muzykolodzy do dziś się sprzeczają, jak narodził się ten taniec. Czy na wsi, czy w mieście? Polonez popularny wśród szlachty był na pewno w XVIII wieku, świadczył o szacunku i randze balu. August Mocny wprowadził na przykład zasadę, według której wszystkie bale się polonezem musiały zaczynać.

Dziś taniec ten kojarzymy albo ze studniówkami, albo z Fryderykiem Chopinem, ale jak podkreślał gość audycji, ma on dużo więcej twarzy. - Nasza płyta ma to właśnie pokazywać - całe spektrum poloneza, od melodii dziadowskich, lirycznych, po te dworskie. A są bardzo różnorodne! Często nawet muzyk się nie zorientuje, że właśnie słucha poloneza.

Gdzie znajdują się największe archiwa dotyczące poloneza? Jakie znamy szczegóły co do jego genezy czy recepcji w kulturze ludowej? O tym - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Witold Broda (muzyk)

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Album CD Kapeli Brody "Polski, Polonez, Chodzony"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 15:40
Utwory, które usłyszą Państwo na płycie, to muzyczna podróż przez wieki XVIII -XIX. Chodzi o taniec, którego francuska nazwa w pełni oddaje jego ducha – polonez.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla miłośników Bałkanów - Festiwal Pannonica

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 09:10
W "Źródłach" zapowiedzieliśmy największy festiwal muzyki bałkańskiej w Polsce - Pannonica. Gośćmi audycji byli twórcy programu artystycznego tego wydarzenia: Ula Nowak i Wojtek Knapik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Globaltica - jedność w różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 08:45
Gościem audycji był dyrektor artystyczny Festiwalu Globaltica 2019 w Gdyni, Piotr Pucyło. W "Źródłach" zapowiedzieliśmy koncerty oraz muzyków, którzy pojawią się podczas festiwalu: Gaye su Akyol z Turcji, Bombino z Nigru oraz Trio Abozekrys z Egiptu.
rozwiń zwiń