Polonez. Czego nie wiemy o najbardziej znanym polskim tańcu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 15:30
- Zafascynowało mnie, że tak powszechny gatunek jest paradoksalnie tak nieznany - mówił w "Źródłach" Witold Broda z Kapeli Brodów, która zaprezentowała swoją najnowszą płytę "Polski, polonez, chodzony".
Audio
  • Witold Broda opowiada o płycie "Polski, polonez, chodzony" (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Polski, polonez, chodzony Kapeli Brodów.
Okładka płyty "Polski, polonez, chodzony" Kapeli Brodów.Foto: mat. pras.

Problemy zaczynają się już przy próbie ustalenia genezy tego tańca. Narodził się w Polsce, ale gdzie? W ziemiańskim dworku? W kamienicy? W wiejskiej chacie? Tego nie wiemy. Jak mówił w audycji Witold Broda, chodzona forma tańca była popularna już w XVI wieku, a nazwy "polski", "polonez" czy "chodzony" odnoszące do tej samej formy muzycznej, utrzymanej w wolnym, czasem uroczystym tempie, były najczęstsze, ale było ich dużo więcej.

- Muzykolodzy do dziś się sprzeczają, jak narodził się ten taniec. Czy na wsi, czy w mieście? Polonez popularny wśród szlachty był na pewno w XVIII wieku, świadczył o szacunku i randze balu. August Mocny wprowadził na przykład zasadę, według której wszystkie bale się polonezem musiały zaczynać.

Dziś taniec ten kojarzymy albo ze studniówkami, albo z Fryderykiem Chopinem, ale jak podkreślał gość audycji, ma on dużo więcej twarzy. - Nasza płyta ma to właśnie pokazywać - całe spektrum poloneza, od melodii dziadowskich, lirycznych, po te dworskie. A są bardzo różnorodne! Często nawet muzyk się nie zorientuje, że właśnie słucha poloneza.

Gdzie znajdują się największe archiwa dotyczące poloneza? Jakie znamy szczegóły co do jego genezy czy recepcji w kulturze ludowej? O tym - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Witold Broda (muzyk)

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Album CD Kapeli Brody "Polski, Polonez, Chodzony"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 15:40
Utwory, które usłyszą Państwo na płycie, to muzyczna podróż przez wieki XVIII -XIX. Chodzi o taniec, którego francuska nazwa w pełni oddaje jego ducha – polonez.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla miłośników Bałkanów - Festiwal Pannonica

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 09:10
W "Źródłach" zapowiedzieliśmy największy festiwal muzyki bałkańskiej w Polsce - Pannonica. Gośćmi audycji byli twórcy programu artystycznego tego wydarzenia: Ula Nowak i Wojtek Knapik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Globaltica - jedność w różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 08:45
Gościem audycji był dyrektor artystyczny Festiwalu Globaltica 2019 w Gdyni, Piotr Pucyło. W "Źródłach" zapowiedzieliśmy koncerty oraz muzyków, którzy pojawią się podczas festiwalu: Gaye su Akyol z Turcji, Bombino z Nigru oraz Trio Abozekrys z Egiptu.
rozwiń zwiń