Cezary Łazarewicz: my, Polacy, byliśmy omamieni

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 10:44
- Hitler przed wojną nie kojarzył się tak jak dzisiaj – jako człowiek, który rozpętał wojnę i ma miliony ofiar na swoim koncie. Rok 1938, jak się czyta pamiętniki, a nie powojenną nadbudowę, pokazuje, że Hitler był bardzo skuteczny - mówił gość "Poranka Dwójki", autor książki "1939. Wojna? Jaka wojna?".
Audio
  • Cezary Łazarewicz o książce "1939. Wojna? Jaka wojna?" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Cezary Łazarewicz o książce "1939. Wojna? Jaka wojna?" (Poranek Dwójki)

serwis specjalny.PNG
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej. Serwis specjalny

Najnowsza książka Cezarego Łazarewicza to szczegółowa analiza dokumentów i próba odpowiedzi na pytanie, jak wyglądały relacje polsko-niemieckie tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej i czy tej wojny można było uniknąć. Na podstawie listów, dzienników i wycinków z przedwojennych gazet autor starał się dociec, dlaczego Polacy nie przewidzieli wojny. Jak podkreślał autor publikacji, nikt w Polsce nie spodziewał się wojny, ponieważ Hitler był kojarzony jedynie jako skuteczny polityk. Nie zdawano sobie również sprawy, jak ta wojna może wyglądać. - To się porównywało do wielkiej wojny, która dzisiaj jest nazywana I wojna światową i która była kompletnie inna. My, Polacy, byliśmy omamieni. Aż do kwietnia nie mieliśmy pojęcia o niemieckich żądaniach - mówił gość Dwójki.

Cezary Łazarewicz wyjaśnia, że książka, złożona ze wspomnień, pamiętników i zapisów robionych na bieżąco, odtwarza rozwój ówczesnej sytuacji w Europie. Z drugiej strony pokazuje również to, co wiedzieliśmy my i w jaki sposób przygotowywaliśmy się do wydarzeń. Jak zaznacza autor książki "1939. Wojna? Jaka wojna?", byliśmy przekonani o własnej sile. - Kluczowe jest tutaj niezdawanie sobie sprawy z własnej pozycji w Europie i w świecie. I to trochę dzisiaj pokutuje. Przed wojną byliśmy tylko wypadkową polityki, którą prowadziły wielkie mocarstwa - opowiadał.

Dlaczego sądziliśmy, że wojna nie wybuchnie? Czy w 1939 roku historia mogła potoczyć się inaczej? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Cezary Łazarewicz (publicysta, reportażysta, autor książki "1939. Wojna? Jaka wojna?")

Data emisji: 3.09.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwyczajność przed końcem świata. "Pokój z widokiem. Lato 1939"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 10:00
- Skupiłem się na tym, co jeszcze trwało w tym lecie 1939. I na zwyczajności - opowiadał Marcin Wilk o swojej nowej książce poświęconej ostatniemu przedwojennemu latu.
rozwiń zwiń