Zwyczajność przed końcem świata. "Pokój z widokiem. Lato 1939"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 10:00
- Skupiłem się na tym, co jeszcze trwało w tym lecie 1939. I na zwyczajności - opowiadał Marcin Wilk o swojej nowej książce poświęconej ostatniemu przedwojennemu latu.
Audio
  • Rozmowa z Marcinem Wilkiem o jego książce "Pokój z widokiem. Lato 1939" (Poranek Dwójki)

- Te wszystkie obrazy zapisane w naszej pamięci są wyciągnięte z podręczników, to jakieś ikony historyczne. A życie się toczy wokół spraw codziennych. Bohaterowie mojej książki nazywali je sprawami błahymi - mówił Marcin Wilk. Przykładem tych "spraw błahych", a jednocześnie tak istotnych, jest choćby fakt, że się piło kompot z rabarbaru w drodze pociągiem z Krakowa do Warszawy…

Gdzie na letni wypoczynek jeździli ci, którzy mogli sobie na to pozwolić? Jak spędzała letnie miesiące większość obywateli II RP: uboższa, mieszkająca na wsi? Jak Marcin Wilk dotarł do osób, które pamiętają czas przed wybuchem II wojny? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Marcin Wilk (dziennikarz, publicysta, krytyk, tłumacz)

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

Józef Opalski: teatr radia jest sztuką skracania

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 10:00
- Sztuka "Suflerka" w oryginale miała trwać około 2 godzin. Na potrzeby słuchowiska musiałem się zmieścić w 45 minutach - mówił w Dwójce reżyser, który uczestniczył w XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Jungowska: Gombrowicza można czytać łatwo i dowcipnie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 11:50
- "Ferdydurke" uważana jest często za bardzo trudną literaturę. Wcale nie musi tak być. Warto sięgnąć po audiobook, bo Piotr Fronczewski czytający po mistrzowsku powieść Witolda Gombrowicza sprawia, że jest to pełna humoru, świetna i zabawna historia. Taka, jaką pisarz nam zostawił – mówiła w Dwójce ceniona aktorka.
rozwiń zwiń