X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagrody Mediów Publicznych. Andrzej Nowak: spoglądam w historię z wdzięcznością

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 09:23
- Nawiązuję do tego, o czym mówili pierwsi historycy polscy, zaczynając od mistrza Wincentego, zwanego od pewnego czasu Kadłubkiem, a później od Jana Długosza. Obaj ci wielcy historycy mówili o tym, że misją dziejopisa jest utrwalić czyny znakomite - te, które nie powinny okryć się kurzem - opowiadał gość Dwójki, historyk i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
Prof. Andrzej Nowak
Prof. Andrzej NowakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2019

Profesor Andrzej Nowak jest historykiem, publicystą, wykładowcą UJ. Został nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "słowo", a doceniono go za "niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych, a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość".

Zdaniem publicysty, nie powinno się skupiać wyłącznie na monograficznych opisach poszczególnych problemów historycznych w naszym kraju, ale należałoby spojrzeć na historię Polski w całości. - Trzeba także próbować w każdym pokoleniu zrozumieć na nowo te czyny sławne, które nasi przodkowie nam przekazali i odczytać je w perspektywie dnia dzisiejszego i tych wyzwań, przed którymi my dzisiaj stoimy - wyjaśniał historyk. - Jeśli spoglądam w historię, to po to, żeby z wdzięcznością zobaczyć, co pozostawili nam przodkowie i skrytykować nas, nasze pokolenie w perspektywie osiągnięć przeszłych.

Czym jest przeszłość historyczna według prof. Andrzeja Nowaka? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Tomasz Kempski

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, wykładowca UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN, członek Kolegium IPN)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 7.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Bolesław Pawica: myślę obrazem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:15
- Kiedy przystępuję do każdego projektu, myślę jak zainscenizować i zilustrować muzykę takimi widokami, które mocno dotrą do każdej osoby - opowiadał w Dwójce scenarzysta, reżyser i producent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Antoni Libera: język Becketta jest koherentny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:55
- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił gość Dwójki, ceniony tłumacz dzieł irlandzkiego dramaturga i prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Zbigniew Rytel: sport to składnik ogólnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:03
- Sport jest niezwykle ważnym zjawiskiem jako element kultury. Nie kultury fizycznej, tylko kultury w ogóle. Jako oglądany i jako pokazywany ma on wielką wartość, jest przepięknym zjawiskiem i mam nadzieję, że to widać w moich filmach - mówił w Dwójce dziennikarz i twórca filmów dokumentalnych o tematyce sportowej, który jest nominowany do Nagrody Mediów Publicznych.  
rozwiń zwiń