Nagrody Mediów Publicznych. Andrzej Nowak: spoglądam w historię z wdzięcznością

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 09:23
- Nawiązuję do tego, o czym mówili pierwsi historycy polscy, zaczynając od mistrza Wincentego, zwanego od pewnego czasu Kadłubkiem, a później od Jana Długosza. Obaj ci wielcy historycy mówili o tym, że misją dziejopisa jest utrwalić czyny znakomite - te, które nie powinny okryć się kurzem - opowiadał gość Dwójki, historyk i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
Prof. Andrzej Nowak
Prof. Andrzej NowakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2019

Profesor Andrzej Nowak jest historykiem, publicystą, wykładowcą UJ. Został nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "słowo", a doceniono go za "niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych, a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość".

Zdaniem publicysty, nie powinno się skupiać wyłącznie na monograficznych opisach poszczególnych problemów historycznych w naszym kraju, ale należałoby spojrzeć na historię Polski w całości. - Trzeba także próbować w każdym pokoleniu zrozumieć na nowo te czyny sławne, które nasi przodkowie nam przekazali i odczytać je w perspektywie dnia dzisiejszego i tych wyzwań, przed którymi my dzisiaj stoimy - wyjaśniał historyk. - Jeśli spoglądam w historię, to po to, żeby z wdzięcznością zobaczyć, co pozostawili nam przodkowie i skrytykować nas, nasze pokolenie w perspektywie osiągnięć przeszłych.

Czym jest przeszłość historyczna według prof. Andrzeja Nowaka? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Tomasz Kempski

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, wykładowca UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN, członek Kolegium IPN)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 7.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am


Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Bolesław Pawica: myślę obrazem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:15
- Kiedy przystępuję do każdego projektu, myślę jak zainscenizować i zilustrować muzykę takimi widokami, które mocno dotrą do każdej osoby - opowiadał w Dwójce scenarzysta, reżyser i producent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Antoni Libera: język Becketta jest koherentny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:55
- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił gość Dwójki, ceniony tłumacz dzieł irlandzkiego dramaturga i prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Zbigniew Rytel: sport to składnik ogólnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:03
- Sport jest niezwykle ważnym zjawiskiem jako element kultury. Nie kultury fizycznej, tylko kultury w ogóle. Jako oglądany i jako pokazywany ma on wielką wartość, jest przepięknym zjawiskiem i mam nadzieję, że to widać w moich filmach - mówił w Dwójce dziennikarz i twórca filmów dokumentalnych o tematyce sportowej, który jest nominowany do Nagrody Mediów Publicznych.  
rozwiń zwiń