Nagrody Mediów Publicznych. Antoni Libera: język Becketta jest koherentny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:55
- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił gość Dwójki, ceniony tłumacz dzieł irlandzkiego dramaturga i prozaika.
Audio
  • Antoni Libera m.in. o tłumaczeniu dzieł Samuela Becketta (Dwójka)
Antoni Libera - pisarz, tłumacz
Antoni Libera - pisarz, tłumaczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2019

Antoni Libera to ceniony pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, a także znawca twórczości Samuela Becketta. Jest jedną z pięciu osób nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "słowo". Został doceniony za "wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego".

Jak zaznaczył Antoni Libera, w pierwszej kolejności zafascynowała go twórczość Samuela Becketta. Postanowił więc zbliżyć się do niego poprzez pierwsze próby translatorskie nieprzetłumaczonych utworów. - Zorientowałem się, że te wszystkie tłumaczenia, które powstały ad hoc, jak on stał się sławny, czyli począwszy od 1956-1957 roku, jak np. "Czekając na Godota", nie są wolne od bardzo wielu różnych usterek i że właściwie to trzeba na nowo przetłumaczyć, żeby tak samo brzmiało to po polsku jak jest jednolite po francusku i angielsku, bo Beckett stworzył bardzo spójny język - wyjaśniał tłumacz.

Ponadto w audycji m.in. o wskazówkach udzielanych przez Samuela Becketta tłumaczowi, a także o sposobach przekładu.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

am

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń