X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagrody Mediów Publicznych. Antoni Libera: język Becketta jest koherentny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:55
- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił gość Dwójki, ceniony tłumacz dzieł irlandzkiego dramaturga i prozaika.
Audio
  • Antoni Libera m.in. o tłumaczeniu dzieł Samuela Becketta (Dwójka)
Antoni Libera - pisarz, tłumacz
Antoni Libera - pisarz, tłumaczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2019

Antoni Libera to ceniony pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, a także znawca twórczości Samuela Becketta. Jest jedną z pięciu osób nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "słowo". Został doceniony za "wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego".

Jak zaznaczył Antoni Libera, w pierwszej kolejności zafascynowała go twórczość Samuela Becketta. Postanowił więc zbliżyć się do niego poprzez pierwsze próby translatorskie nieprzetłumaczonych utworów. - Zorientowałem się, że te wszystkie tłumaczenia, które powstały ad hoc, jak on stał się sławny, czyli począwszy od 1956-1957 roku, jak np. "Czekając na Godota", nie są wolne od bardzo wielu różnych usterek i że właściwie to trzeba na nowo przetłumaczyć, żeby tak samo brzmiało to po polsku jak jest jednolite po francusku i angielsku, bo Beckett stworzył bardzo spójny język - wyjaśniał tłumacz.

Ponadto w audycji m.in. o wskazówkach udzielanych przez Samuela Becketta tłumaczowi, a także o sposobach przekładu.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń