"Portret kochanki" akordeonem malowany

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 14:20
Gościem poniedziałkowego "Poranka Dwójki" będzie Maciej Frąckiewicz. Z artystą porozmawiamy o jego najnowszej płycie "Portrait of a Lover". Zaprosimy też na koncert zatytułowany "Accordeone" zaplanowany w ramach Festiwal Sacrum Profanum.
Okładka nowej płyty Maciej Frąckiewicza
Okładka nowej płyty Maciej FrąckiewiczaFoto: materiały promocyjne

Gra na akordeonie uważanym za najbardziej ekskluzywny na świecie. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie ogromne sukcesy: zwycięstwo w najbardziej prestiżowym konkursie akordeonowym "Arrasate Hiria" w Hiszpanii. W 2014 roku ukazała się jego debiutancka płyta solowa nominowana do "Fryderyka" w kategorii Recital Solowy.

W czerwcu 2012 roku wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii w roli solisty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej podczas koncertu dyplomantów UMFC. Regularnie odbywa tournee po Azji i Stanach Zjednoczonych. Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami, m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Zygmuntem Krauze, Dariuszem Przybylskim, Wojciechem Blecharzem, Jagodą Szmytką, Piotrem Tabakiernikiem. Od października 2018 roku prowadzi klasę akordeonu w Hochschule für Musik w Detmold. W 2018 roku znalazł się w gronie nominowanych do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku.

Na spotkanie z Maciejem Frąckiewiczem zapraszamy w poniedziałek (23.09) w godz. 8.30.

Z kolei po godz. 9.30 opowiemy o niezwykłym wydarzeniu. 80 lat temu - 23 września 1939 roku odbył się ostatni koncert w Polskim Radiu. To był recital utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Władysława Szpilmana. Tego też dnia niemieckie bombardowania przerwały na lata funkcjonowanie rozgłośni. Teraz 23 września w holu głównym Muzeum POLIN zabrzmi Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych pianistów młodego pokolenia. Utwór będzie poprzedzony emisją nagrań fragmentu wspomnień Władysława Szpilmana w wykonaniu Adama Woronowicza, aktora TR Warszawa, a także ambasadora Akcji Żonkile w 2019 r.

Ponadto w audycji:

- wywiady z laureatami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;

- spacer z artystami po warszawskich galeriach, czyli relacja z Warsaw Gallery Weekend;

- podsumowanie Dialogu Dwóch Kultur w Krzemieńcu.

Nie zabraknie także konkursów "Do trzech razy sztuka" i "Płyta tygodnia". 

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w poniedziałek (23.09) w godz. 7-10.00. Program poprowadzi Paweł Siwek.

bch

Zobacz więcej na temat: akordeon
Czytaj także

Maciej Frąckiewicz. Z akordeonem na podbój Chin

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 11:36
- Dla wielu to może być zaskoczenie, ale akordeon stoi w Chinach bardzo wysoko. Jest cała masa laureatów konkursów akordeonowych pochodzących właśnie stamtąd. Na pewno jest to dla mnie nie bez znaczenia, że mogę akurat tam prezentować swój kunszt i polską muzykę - mówił w Dwójce artysta.
rozwiń zwiń