Polskie Radio
Section05
akordeon

Maciej Frąckiewicz: Krzysztof Penderecki zawsze był o krok przed innymi

W czwartek (23.11) mija 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. - Cały czas był otwarty na sugestie, nowe rozwiązania, dopytywał o różne rzeczy. Nawet samo to, że choć stwierdził jednoznacznie, że nie powstanie nowy, integralny utwór na akordeon, nie ma na to czasu, to zaproponował stworzenie wersji - wspominał w Dwójce wybitnego kompozytora Maciej Frąckiewicz, akordeonista.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki koncert rocznica Wilanów akordeon kwartet smyczkowy Paweł Siwek Dwójka MUZYKA Maciej Frąckiewicz Meccore String Quartet Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Jazz.PL. Mateusz Pałka: zaczynałem w zespole Paczółtowianka

- Muzyka z Paczółtowic to zamiłowanie do ludowych struktur, to połączenie wielu gatunków, muzyki ludowej, muzyki klasycznej i jazzu, który jest bardzo mocno w moim sercu - mówił w Dwójce pianista Mateusz Pałka, którego trio wystąpi w najbliższy piątek (27.10) w cyklu "Jazz.PL". Będzie to zarazem premiera płyty "Melodies. The Magic Mountain" tej formacji.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Pałka Mateusz Pałka Trio Jazz Agencja Muzyczna premiera koncert Andrzej Zieliński Dwójka MUZYKA Tomasz Mann akordeon

"Akordeon każde serce poruszy" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Szymon i Wiktor Strzeleccy są uczniami klasy akordeonu Akademii Rycerskiej. To średnia szkoła muzyczna w Legnicy. Miłość do tego instrumentu zaszczepił w nich  ojciec, który też kończył średnią szkołę muzyczną. A wcześniej na tym instrumencie grali dziadek i pradziadek, bo w tej rodzinie kocha się akordeony od zawsze. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż akordeon Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki [ZOBACZ WIDEO]

- Połączenie instrumentu melodycznego, czyli skrzypiec, z instrumentem, który znakomicie może mu towarzyszyć – akordeonem – wydało się nam dość naturalne. Zaczęliśmy dosyć nietypowo, bo na początku wybraliśmy sobie konkurs i dopasowaliśmy do niego repertuar, natomiast już od początku naszej współpracy wykorzystywaliśmy zarówno utwory skomponowane oryginalnie na ten skład, jak i transkrypcje - mówili w Dwójce skrzypaczka Karolina Mikołajczyk i akordeonista Iwo Jedynecki.
Zobacz więcej na temat:  akordeon MUZYKA Dwójka Andrzej Sułek skrzypce

Folk prosto z szelfu: Frode Haltli "Avant folk II"

Utalentowany norweski akordeonista Frode Haltli, szkoda, że mało u nas znany, nagrał w tym roku kontynuację cenionego albumu „Avant folk” (2018). To jeden z wielu jego projektów, wyróżniający się spośród nich mini-bigbandowym składem, bo w pierwszej części wzięło udział trzynastu muzyków, włącznie z gwiazdą norweskiej awangardy Mają Ratkje, a w tegorocznych nagraniach dziesięciu.
Zobacz więcej na temat:  folk Remigiusz Mazur-Hanaj akordeon world music

Klaudiusz Baran: ta płyta to pewne podsumowanie mojej artystycznej działalności

- Są to sonaty bardzo mi bliskie. Czuję tę muzykę, jestem z nią emocjonalnie związany. Może jest to trochę podsumowanie pewnych lat moje działalności artystycznej, gdy te sonaty rzeczywiście funkcjonowały w moim repertuarze, zresztą nadal funkcjonują. Chciałem zapisać je na nośniku. Bardzo się cieszę, że to się udało - mówił w "Poranku Dwójki" ceniony akordeonista.
Zobacz więcej na temat:  płyta akordeon Paweł Siwek Dwójka