"Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci". Nie tylko o polskiej drodze do wolności

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 12:17
- Mamy historie o zabużanach, o Żydach, którym my Polacy pomagamy ewakuować się do Paragwaju. Mamy historię wyboru papieża. Nasi bohaterowie byli żołnierzami, AK-owcami. Jesteśmy po prostu w każdej grupie, organizacji wojskowej, która walczyła z systemem - mówiła w Dwójce Marta Plucińska, członkini jury Festiwalu Filmowego "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci".
Audio
  • Piątek na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci" (Poranek Dwójki)
  • Rozpoczyna się XI Festiwal "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci" (Poranek Dwójki)
Plakat promujący XI edycję Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
Plakat promujący XI edycję Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"Foto: Facebook/Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

żołnierze wyklęci 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny

Jedenasta odsłona wydarzenia rozpoczęła się w czwartek (26.09) w Gdyni i potrwa do końca tygodnia. Tegorocznego tematyka została poszerzona o filmy czy debaty dotyczące nie tylko polskiej drogi do wolności. O swoich doświadczenia poprzez filmy opowiadają również Czesi, Albańczycy, Rumunii czy Węgrzy.

W piątek prezentowane będą przede wszystkim filmy z konkursu głównego oraz 12 słuchowisk, które uczestniczą w konkursie na dokument radiowy. Jak przekonuje Piotr Witt, członek jury, radiowcy podjęli niezwykle zróżnicowane tematy - To jest powrót do zbrodni sowieckich na polskich terenach wschodnich, do zbrodni niemieckich na Pomorzu, na Śląsku oraz w Polsce centralnej i następnie do zbrodni sowiecko-polskich kierowanych przez Sowiety po wojnie, tzn. podczas akcji zabijania żołnierzy polskiego podziemia wolnościowego. Czasem to są żołnierze, dzieci żołnierzy, czasem to są oficerowie, a czasem po prostu cywilni świadkowie zbrodni. Dziennikarzom udało się dotrzeć do tych ludzi właściwie w ostatniej chwili.

XI Festiwal Filmowy "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci" to również debaty i wystawy. Jakie będą ich tematy? O tym w nagraniu audycji.

***

Przygotował: Witold Banach

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 9.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

44. FPFF w Gdyni. Werdykty, kontrowersje i niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 15:33
- Zwycięzcami tegorocznej odsłony festiwalu filmowego w Gdyni są chyba organizatorzy. To oni przyciągnęli najwięcej uwagi publiczności. To nieco ironiczne stwierdzenie, ale raczej trafione. Co do werdyktów zaś, to oczywiście, jak zwykle są dyskusyjne i pozostawiają niedosyt - mówił w Dwójce krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń